Nowa walcownia gorąca blach ArcelorMittal Poland

PAP
27-07-2007, 15:21

W Krakowie uroczyście otwarto w piątek nową walcownię gorącą blach. Inwestycja ArcelorMittal Poland kosztowała 381 mln dolarów czyli około 1 mld 59 mln zł.

W nowej walcowni produkowane będą wyroby dla przemysłu motoryzacyjnego i AGD. Krakowska huta będzie mogła dostarczać odbiorcom taśmy o szerokości od 700 do 2100 mm i grubości od 1,2 do 25,4 mm. Instalacja ma wydajność 2,4 mln ton blachy rocznie, z możliwością rozbudowania jej do 4,8 mln ton rocznie. Nowa walcownia spełnia unijne standardy dotyczące ochrony środowiska.

W uroczystym otwarciu inwestycji uczestniczyli: były prezydent RP Lech Wałęsa i Maciej Płażyński.

Jak mówił w piątek członek zarządu ArcelorMittal ds. Wyrobów Płaskich w Europie, Michel Wurth to najnowocześniejsza walcownia gorąca na świecie. "Ta walcownia jest centralnym punktem programu restrukturyzacyjno-inwestycyjnego, realizowanego na etapie konsolidacji grupy ArcelorMittal" - podkreślił Wurth.

Wiceprezes ArcelorMittal Poland Jerzy Podsiadło mówił dziennikarzom, że inwestycja ta jest ukoronowaniem przyjętego pięć lat temu biznesplanu, "największą i najnowocześniejszą walcownią tego typu w Europie i na świecie". "Przez 30-40 lat, jeśli nie będzie rewolucji w technologii, będzie ona konkurencyjna wobec innych zakładów na rynku europejskim" - ocenił Podsiadło.

W starej walcowani gorącej w Krakowie produkowano ok. 2 mln ton blachy rocznie. "Dzięki nowej inwestycji będziemy mieli szanse na odzyskiwanie utraconego w ostatnich latach rynku" - podkreślił Podsiadło.

Michel Wurth mówił podczas konferencji prasowej, że grupie ArcelorMittal zależy na rozwoju i obsłudze rynku wschodnioeuropejskich producentów samochodów, sektora AGD i rynku budowlanego. "Szacujemy, że w ciągu 6 lat jesteśmy w stanie zwiększyć nasze dostawy na rynek europejski o 6 mln ton" - mówił Wurth.

Przedstawiciele grupy zapewniali, że to nie koniec inwestycji w Polsce, bowiem ArcelorMittal ma dalsze plany rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Rumunii oraz zakładu w Eisenhuettenstadt.

Jak poinformowano, nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie powstanie nowa walcowania zimna blach. "Jeśli w tej części Europy, to będzie ona najprawdopodobniej w Krakowie, ale nie ma ostatecznej decyzji, co do lokalizacji" - mówił dyrektor Zarządzający ArcelorMittal Poland ds. Wyrobów Płaskich Volker Schwich. "Niezależnie od tego dwa miesiące temu zdecydowano że będzie modernizowana istniejąca już walcownia zimna w Krakowie, co oznacza że zwiększy ona swoje moce produkcyjne z 800 tys. ton rocznie do 1,25 - 1,5 mln ton rocznie" - dodał.

Wcześniej ArcelorMittal zrealizował w Polsce: budowę nowej linii powlekania organicznego w Świętochłowicach, modernizację walcowni walcówki w Sosnowcu, remont wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej i budowę w tym mieście trzeciej linii ciągłego odlewania stali.

Jak poinformowali podczas konferencji prasowej przedstawiciele ArcelorMittal, udział grupy w rynku stali, w Europie Wschodniej sięga 38-40 proc., przy czym w niektórych kategoriach produktów, jak kręgi gorąco walcowane jest on nieco wyższy, a niższy np. w kręgach powlekanych.

W skład grupy ArcelorMittal w Polsce wchodzą cztery huty: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i w Świętochłowicach. Ich zdolności produkcyjne sięgają rocznie 7,6 mln ton stali surowej i 6,6 mln ton wyrobów walcowanych.

Zatrudnienie w ArcelorMittal Poland na początku roku wynosiło ok. 13 tys. osób. Jak mówił dziennikarzom Jerzy Podsiadło do końca roku ma to być 10 tys. 411 osób, stąd planowane jest m.in. przyłączenie krakowskiej koksowni z Zakładami Koksowniczymi Zdzieszowice, co oznaczałoby odejście ok. 600 osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa walcownia gorąca blach ArcelorMittal Poland