Obowiązkowy split payment powinien być prosty

opublikowano: 11-10-2018, 22:00

Nie widzimy przeszkód, aby fiskus szybciej zwracał VAT podatnikom stosującym podzieloną płatność — mówią eksperci PwC.

Jeśli split payment miałby być rozwiązaniem stosowanym obowiązkowo, należałoby go uprościć i stworzyć warunki do zautomatyzowania wielu związanych z nim czynności — uważają eksperci PwC i przedsiębiorcy, z którymi analizowali, jak mechanizm podzielonej płatności (MPP) sprawdza się w praktyce. Podatnicy mogą go stosować od lipca — dobrowolnie, ale resort finansów wystąpił do Unii Europejskiej o zgodę na wprowadzenie obligatoryjnego MPP.

Taka decyzja może zapaść w pierwszej połowie 2019 r., po czym Polska będzie potrzebowała kolejnych miesięcy na wdrożenie w życie planu Ministerstwa Finansów (MF). Zdaniem przedstawicieli PwC, czas ten należałoby przeznaczyć na zmiany odciążające biznes z obecnych uciążliwości.

— Split payment jest rozwiązaniem idącym najdalej ze wszystkich służących przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT. Skoro ma być obowiązkowy, przedsiębiorcy powinni mieć jak największy komfort w jego stosowaniu — mówi Tomasz Kassel, partner w PwC.

Jak podkreśla, obecny system ma wady i wyjątki (nie obejmuje wszystkich transakcji), przez co wydłuża czas na decyzję dotyczącą tego, czy przedsiębiorca może daną płatność podzielić, kierując VAT na specjalne konto wydzielone na rachunku bankowym.

— Trzeba skrócić czas przelewania pieniędzy. MPP jest przewidziany dla pojedynczych faktur, ponadto tylko do należności w polskich złotych. Taki system zabiera czas, także na analizę, którą z transakcji można tak rozliczyć, jest pracochłonny i w efekcie kosztowny. Można sobie wyobrazić, co te wymagania oznaczają przy 100 fakturach do uregulowania. Przedsiębiorcy powinni móc płacić w split payment całymi paczkami przelewów — zauważa Marcin Zawadzki, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym w PwC.

Jak dodaje Jacek Hawrysz, ekspert w dziale prawno-podatkowym PwC, MPP nie daje możliwości zapłaty VAT z decyzji organu celnego, nie pozwala przeksięgować firmie na jedno konto zasobów z jej rachunków w różnych bankach, a także nie blokuje prób płatności na rachunki oszczędnościowe przedsiębiorców (ROR), co skutkuje odrzucaniem przelewów. PwC postuluje wprowadzenie zakazu stosowania ROR dla działalności gospodarczej. Poza tym uważa, że MF mogłoby skrócić czas na zwrot VAT (obecnie 25 dni), gdy przedsiębiorca stosuje split payment, gdyż w tym systemie państwo ma kontrolę nad podatkiem, dysponuje przy tym danymi z JPK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy