Przymusowy split payment od 1 listopada

opublikowano: 19-07-2019, 05:51
aktualizacja: 19-07-2019, 17:01

W piątek Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą obowiązek stosowania podzielonej płatności VAT w branżach najbardziej zagrożonych wyłudzeniami.

Czystą formalnością okazało się przyjęcie przez posłów przepisów rozszerzających split payment na 150 rodzajów towarów i usług. Za rządową ustawą oddano 520 głosów, przeciw tylko 5. Co najważniejsze, przesunięto wejście w życie nowego obowiązku z 1 września do 1 listopada 2019 r. O wydłużenie vacatio legis apelowali eksperci oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców. 

Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan
Zobacz więcej

Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan fot. ARC

- To dobra wiadomość, ponieważ do 1 września firmy nie zdążyłyby przygotować się do nowych obowiązków. Aktualizacja systemów finansowo-księgowych zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy – mówi Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem teraz rząd powinien przeprowadzić szeroką akcję informacyjną skierowaną do małych przedsiębiorców, którzy mogą nie wiedzieć o wchodzących zmianach. Ekspert przypomina, że niestosowanie się do nowych obowiązków (przy płatnościach powyżej 15 tys. zł) będzie surowo karane. Na przykład gdy sprzedawca na fakturze nie zamieści adnotacji „Mechanizm podzielonej płatności”, zapłaci karne 30 proc. kwoty VAT – chyba że skoryguje fakturę, a nabywca podzieli płatność. Jeżeli kupujący nie przeleje VAT na specjalne konto, zapłaci karę równą wysokości VAT z faktury.

Co istotne, z rachunków VAT firmy będą mogły opłacać nie tylko ten podatek (jak obecnie), ale także wszystkie pozostałe oraz składki na ZUS.   

Kogo obejmie podzielona płatność

Obowiązkowy split payment obejmie m.in.: węgiel kamienny i brunatny oraz koks, brykiety, oleje rzepakowe, folie stretch, pręty i wyroby ze stali, srebro, złoto, platynę, metale nieszlachetne, wyroby miedziane, metale nieżelazne, procesory, komputery, twarde dyski, telefony komórkowe, telewizory, odbiorniki radiowe, konsole do gier, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, akumulatory, części i akcesoria do samochodów i motocykli, odpady, surowce wtórne i roboty budowlane. Pełna lista liczy 150 pozycji.

 

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT