Optimus widzi popyt na końcówki sieciowe

Adam Brzozowski
opublikowano: 01-09-2004, 00:00

Seria terminali NClient powinna zainteresować urzędników. Optimus wprowadza je na rynek razem z krakowską firmą ABA.

Optimus uruchomił produkcję nowej serii terminali (komputerów sieciowych) o nazwie NClient, która ma stanowić uzupełnienie serii serwerów Optimus NServer. Produkcja terminali wiąże się z realizowanymi przez firmę dostawami końcówek sieciowych dla administracji oraz z pogłębianiem współpracy z krakowską firmą ABA. Spółka ta jest dostawcą oprogramowania dla terminali. Przed trzema miesiącami Tomasz Barbaszewski, prezes firmy ABA, objął w Optimusie stanowisko dyrektora ds. nowych technologii i zajmuje się m.in. sprzedażą urządzeń serii NClient. Czy ta unia personalna jest krokiem ku ewentualnemu przejęciu krakowskiej firmy przez znanego producenta sprzętu — na razie nie wiadomo. Tomasz Barbaszewski informuje jedynie, że między jego spółką a Optimusem obecnie nie ma powiązań kapitałowych.

Wsparcie

Optimus ma za sobą dostawy m.in. 3 tys. końcówek sieciowych dla straży granicznej. W pierwszej połowie 2004 r. firma dostarczyła 15 tys. terminali dla resortu finansów, a kolejne 3,6 tys. dostarczy ministerstwu do końca III kwartału. Jednak największym rynkiem odbiorców terminali jest dla Optimusa sektor małych i średnich podmiotów, nie tylko prywatnych. Tomasz Barbaszewski przekonuje, że duży popyt na końcówki na terminale zapewniają samorządy.

— Mamy za sobą kilka takich kontraktów. Między innymi w urzędzie miasta Ruda Śląska od 2003 r. jest podłączonych 240 naszych terminali. Oceniam ten rynek jako bardzo duży. Głównie ze względu na niską cenę urządzeń w stosunku do typowych komputerów PC i łatwość outsourcingu. Szacuję, że wśród klientów korporacyjnych popyt na terminale jest trzykrotnie większy niż na typowe komputery — twierdzi Tomasz Barbaszewski.

Średnia cena terminalu Optimusa dla dystrybutorów wynosi 800 zł.

Stawiają na Linuxa

Pod nazwą NClient wprowadzane są do sprzedaży terminale w obudowach typu cienki klient w wersji plastikowej i odpornej na uszkodzenia a także model o nazwie Classic, przypominający typowy desktop.

— Cechą nowych produktów jest możliwość wymiany całego systemu operacyjnego. Urządzenia są przeznaczone do pracy w środowisku terminalowym systemów rodziny Microsoft Windows 2000/2003, ale można je też wykorzystywać z systemami UNIX/LINUX oraz w środowisku AS/400. Współpracują także z oprogramowaniem firmy Citrix — wymienia Tomasz Barbaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Optimus widzi popyt na końcówki sieciowe