Oszczędni miliarderzy

MG, Forbes
opublikowano: 29-11-2007, 01:57

To oczywiste, że miliarderzy latają prywatnymi odrzutowcami, są właścicielami wielkich posiadłości, jedzą w  najlepszych na świecie restauracjach, ubierają się u Gucciego i Prady, kupują torby Louis Vuitton. W końcu są bogaci. Ale niektórzy z najbogatszych ludzi na  świecie wcale się tak z tym nie obnoszą i żyją skromnie, przynajmniej jak na  miliarderów. Kilka ciekawych przypadków opisuje magazyn Forbes.

Weźmy na przykład Johna Caudwella, który zaczynał jako właściciel warsztatu samochodowego i dorobił się majątku wartego 2,2 mld USD (dane z marca), sprzedając w 2005 r. swój 88-proc. udział w firmie produkującej akcesoria do telefonów komórkowych Caudwell Group. Jest zapalonym sportowcem i codziennie jeździ na rowerze do pracy 14 mil. Sam sobie obcina włosy, bo chodzenie do fryzjera to strata czasu. Kupuje ubrania w brytyjskiej sieci Marks & Spencer.
- Nie potrzebuję garniturów na miarę - mówi w wywiadzie dla magazynu Forbes i dodaje, że kupowanie bardzo drogiego wina to często wyrzucanie pieniędzy w błoto.
- Nie muszę wydawać pieniędzy, żeby podbudować własne ego - twierdzi.
Jednak Caudwell ma swoje słabostki. Ma i Ferrari, i Bentley'a.
 
Inne preferencje motoryzacyjne ma Jim C. Walton, potomek założycieli sieci sklepów Wal-Mart i członek najbogatszej rodziny w USA. Fortunę, a wraz z nią łatwość wydawania pieniędzy odziedziczył po ojcu, Samie. Mając majątek wart 16,4 mld USD Jim woli vany od aut sportowych. Podobno jeździ 15-letnim Dodgem Dakotą.

Założyciel Ikei Ingmar Kamprad zbił wartą 33 mld dolarów fortunę sprzedając meble dla każdego. Ale szwedzki potentat jeździ 15-letnim Volvo, lata klasą ekonomiczną, stara się unikać noszenia garniturów i często jada w podrzędnych restauracjach.

Indyjski miliarder Azim Premji zbił fortunę sięgającą 17,1 mld USD na firmie Wipro, gigancie usług technologicznych. Chociaż jest jednym z najbogatszych Azjatów, Premji jeździ toyotą corollą, lata klasą ekonomiczną, a podczas podróży służbowych zatrzymuje się w pensjonatach, a nie pięciogwiazdkowych hotelach. Na dodatek na przyjęciu z okazji ślubu jego syna serwowano jedzenie na papierowych talerzach.

Znany z oszczędności inwestor Warren Buffett trafił ostatnio na czołówki gazet, bo poparł klasę średnią w walce przeciwko polityce podatkowej Busha. I nie było to czcze gadanie: chociaż w ubiegłym roku miał 46 mln USD opodatkowanego przychodu, a jego majątek szacuje się na 57 mld USD, mieszka w tym samym domu, który za 31,5 tys. USD kupił niemal 50 lat temu.

Profesor Uniwersytetu Stanforda David Cheriton zarobił miliardy przedstawiając Sergeya Brina i Larriego Page'a, założycieli Google, specjalistom z funduszu Kleiner Perins Caufield & Bers, inwestującego w początkujące firmy. W nagrodę dostał spory pakiet akcji Google. Pochodzący z Kanady Cheriton twierdzi, że woli jeździć po okolicy na rowerze (mieszka w Palo Alto w Kalifornii), a jeśli już musi usiąść za kółkiem, to wybiera starego Volkswagena vana czy Hondę sedan. Twierdzi, że lata tylko rejsami liniowymi, woli dżinsy od ubrań znanych projektantów, a przy parzeniu herbaty kilkakrotnie używa tych samych torebek. On także sam obcina włosy, żeby nie tracić czasu na chodzenie do fryzjera. Jego słabostką są dwie deski do windsurfingu.

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MG, Forbes

Polecane