Oto skutki 'małego TSUE' dla banków

opublikowano: 08-11-2019, 06:50

0,3 mld zł - tyle wyniosły odpisy banków, związane z wyrokiem TSUE, dokonane w trzecim kwartale.

1 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który rozwiał wątpliwości co do konieczności zwrotu przez kredytodawcę części kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty — zwrot ten powinien być proporcjonalny do faktycznego dnia spłaty zobowiązania.

Związek Banków Polskich oszacował, że wartość opłat i prowizji zwracanych klientom w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu może wynieść ponad 1 mld zł.

Zdecydowana większość banków opublikowała już raporty za III kwartał, w których podliczono skutki ewentualnych zwrotów dla klientów. W sumie jest to 301 mln zł, ale kolejne rezerwy będą zawiązywane w kolejnych kwartałach. 

Na razie najbardziej boleśnie "małe TSUE" odczuł Alior Bank, który pomniejszył wynik odsetkowy i powiększył pozostałe koszty operacyjne na kwotę 102 mln zł. W przypadku PKO BP to 68 mln zł, a BNP Paribas 48,8 mln zł.

Oto skutki...

bank skutek wyroku (w mln zł) więcej/uwagi
Alior Bank 102 LINK>>
PKO BP 68,5 LINK>>
BNP Paribas Polska 48,8 LINK>>
Bank Pekao 29,1
Bank Millennium 21,0
ING BSK 17,0 LINK>>
mBank 15,2 LINK>>
Santander Bank Polska 0 LINK>>

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, bagatelizował sprawę z punktu widzenia kierowanego przez niego banku.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy