Alior Bank policzył konsekwencje wyroku TSUE

opublikowano: 25-10-2019, 07:21
aktualizacja: 25-10-2019, 12:18

Wyrok TSUE, nakazujący bankom zwrot kosztów wcześniej spłaconych kredytów, będzie kosztował Alior Bank w III kwartale 83 mln zł na poziomie zysku netto.

Wpływ na wynik odsetkowy to -102 mln zł, w tym 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r., a więc sprzed wydania wyroku. 

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, to jeden z wielu banków, które po wyroku TSUE muszą zwracać klientom prowizje w przypadku, gdy ci wcześniej spłacili kredyt.
Zobacz więcej

Do zwrotu:

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, to jeden z wielu banków, które po wyroku TSUE muszą zwracać klientom prowizje w przypadku, gdy ci wcześniej spłacili kredyt. Fot. WM

Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł, podał bank.

Kamil Stolarski, analityk Santandera, cytowany przez agencję Bloomberg, szacował wpływ na - odpowiednio - 70 i 30 mln zł.

Analityk nie ma wątpliwości, że kwestia zwrotów będzie znacząco ciążyć na wynikach banku w ciągu najbliższych 4-5 lat. Wpływ na zysk netto w 2020 r. szacuje na 250 mln zł, co przekłada się na ryzyko obniżenia konsensu prognoz o 33 proc. z 763 do 513 mln zł. 

Orzeczenie TSUE

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w (sygnatura sprawy w TSUE: C-383/18), który rozwiewa wątpliwości, co do zwrotu przez kredytodawcę części całkowitego kosztu kredytu  w przypadku wcześniejszej spłaty i jak orzekać w przypadku roszczeń konsumentów. 

Trybunał orzekł, że  w przypadku wcześniejsze spłaty kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu (np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) i je oddać konsumentowi. Zwrot ten powinien być proporcjonalny do faktycznego dnia spłaty zobowiązania.

Działania UOKiK

To że klient może spłacić kredyt konsumencki przed wynika z unijnej dyrektywy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco.  

„Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu” – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu 11 września 2019 r.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu