Alior Bank policzył konsekwencje wyroku TSUE

opublikowano: 25-10-2019, 07:21
aktualizacja: 25-10-2019, 12:18

Wyrok TSUE, nakazujący bankom zwrot kosztów wcześniej spłaconych kredytów, będzie kosztował Alior Bank w III kwartale 83 mln zł na poziomie zysku netto.

Wpływ na wynik odsetkowy to -102 mln zł, w tym 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r., a więc sprzed wydania wyroku. 

Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku
Fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł, podał bank.

Kamil Stolarski, analityk Santandera, cytowany przez agencję Bloomberg, szacował wpływ na - odpowiednio - 70 i 30 mln zł.

Analityk nie ma wątpliwości, że kwestia zwrotów będzie znacząco ciążyć na wynikach banku w ciągu najbliższych 4-5 lat. Wpływ na zysk netto w 2020 r. szacuje na 250 mln zł, co przekłada się na ryzyko obniżenia konsensu prognoz o 33 proc. z 763 do 513 mln zł. 

Orzeczenie TSUE

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w (sygnatura sprawy w TSUE: C-383/18), który rozwiewa wątpliwości, co do zwrotu przez kredytodawcę części całkowitego kosztu kredytu  w przypadku wcześniejszej spłaty i jak orzekać w przypadku roszczeń konsumentów. 

Trybunał orzekł, że  w przypadku wcześniejsze spłaty kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu (np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) i je oddać konsumentowi. Zwrot ten powinien być proporcjonalny do faktycznego dnia spłaty zobowiązania.

Działania UOKiK

To że klient może spłacić kredyt konsumencki przed wynika z unijnej dyrektywy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco.  

„Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu” – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu 11 września 2019 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane