Czytasz dzięki

OTP woli Słowenię od Słowacji

opublikowano: 13-01-2020, 13:15

Największy węgierski bank komercyjny wszedł na rynek słoweński przejmując tamtejszy SKB Bank. Wkrótce pożegna się za to z rynkiem słowackim.

Prezes banku OTP Sándor Csányi ogłosił w minionym tygodniu, że jego bank stał się właśnie właścicielem 99,73 proc. słoweńskiego SKB Bank. To obecnie czwarty co do wielkości bank w Słowenii. Prowadzi działalność zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym, a jego udziały rynkowe zbliżają się do 10 proc. Po trzech kwartałach 2019 r. zysk netto SKB Banku - jak powiedziała cytowana przez agencję Reuters jego prezes Anita Stojčevska - wyniósł 45,7 mln EUR, co oznacza, że wzrósł w ujęciu rok do roku o 30 proc.

Zakup SKB Banku to pierwsza , choć być może nie ostatnia inwestycja węgierskiego potentata w Słowenii. OPT planuje bowiem kolejne akwizycje, by docelowo w dłuższej perspektywie osiągnięciu 25-30-procentowy udziału w tamtejszym rynku. Przypomnijmy, że węgierski bank starał się w zeszłym roku przejąć Abanka, trzecią co do wielkości państwową instytucję finansową Słowenii. Bez powodzenia, licytację wygrał bowiem Apollo Global Management, amerykański fundusz inwestycyjny specjalizujący się w m.in. w inwestycjach w sektorze bankowym.

Sándor Csányi ogłosił też, że do lata OTP opuści Słowację, potwierdził tym samym spekulacje medialne, jakie pojawiały się już od kilku miesięcy. Powodem tej decyzji ma być to, że mimo starań Węgrom nie udało się zdobyć więcej niż 3 proc. słowackiego rynku. Dodatkowo przez ostatnie pięć lat tamtejsza działalność OTP była najczęściej deficytowa.

Jak napisał słowacki tygodnik „Trend” zainteresowanie siecią OTP na Słowacji wyrażają należący do belgijskiej grupy KBC czeski bank ČSOB, słowacki Tatra Bank, który jest częścią austriackiej RBI Group i fundusz inwestycyjny Penta, który także prowadzi działalność bankową w tym kraju.

OTP działał u naszych południowych sąsiadów od 2002 r., kiedy przejął słowacki Bank Inwestycyjno-Rozwojowy (IRB), a następnie dokonał jego rebrandingu.

Węgierski potentat, będący jedną z największych instytucji bankowych w regionie, funkcjonuje obecnie w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii i na Ukrainie. Ma tam w sumie około 20 mln klientów i zatrudnia prawie 40 tys. pracowników. OTP nie jest obecny na polskim rynku.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane