OTP woli Słowenię od Słowacji

opublikowano: 13-01-2020, 13:15

Największy węgierski bank komercyjny wszedł na rynek słoweński przejmując tamtejszy SKB Bank. Wkrótce pożegna się za to z rynkiem słowackim.

Prezes banku OTP Sándor Csányi ogłosił w minionym tygodniu, że jego bank stał się właśnie właścicielem 99,73 proc. słoweńskiego SKB Bank. To obecnie czwarty co do wielkości bank w Słowenii. Prowadzi działalność zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym, a jego udziały rynkowe zbliżają się do 10 proc. Po trzech kwartałach 2019 r. zysk netto SKB Banku - jak powiedziała cytowana przez agencję Reuters jego prezes Anita Stojčevska - wyniósł 45,7 mln EUR, co oznacza, że wzrósł w ujęciu rok do roku o 30 proc.

Zakup SKB Banku to pierwsza , choć być może nie ostatnia inwestycja węgierskiego potentata w Słowenii. OPT planuje bowiem kolejne akwizycje, by docelowo w dłuższej perspektywie osiągnięciu 25-30-procentowy udziału w tamtejszym rynku. Przypomnijmy, że węgierski bank starał się w zeszłym roku przejąć Abanka, trzecią co do wielkości państwową instytucję finansową Słowenii. Bez powodzenia, licytację wygrał bowiem Apollo Global Management, amerykański fundusz inwestycyjny specjalizujący się w m.in. w inwestycjach w sektorze bankowym.

Sándor Csányi ogłosił też, że do lata OTP opuści Słowację, potwierdził tym samym spekulacje medialne, jakie pojawiały się już od kilku miesięcy. Powodem tej decyzji ma być to, że mimo starań Węgrom nie udało się zdobyć więcej niż 3 proc. słowackiego rynku. Dodatkowo przez ostatnie pięć lat tamtejsza działalność OTP była najczęściej deficytowa.

Jak napisał słowacki tygodnik „Trend” zainteresowanie siecią OTP na Słowacji wyrażają należący do belgijskiej grupy KBC czeski bank ČSOB, słowacki Tatra Bank, który jest częścią austriackiej RBI Group i fundusz inwestycyjny Penta, który także prowadzi działalność bankową w tym kraju.

OTP działał u naszych południowych sąsiadów od 2002 r., kiedy przejął słowacki Bank Inwestycyjno-Rozwojowy (IRB), a następnie dokonał jego rebrandingu.

Węgierski potentat, będący jedną z największych instytucji bankowych w regionie, funkcjonuje obecnie w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii i na Ukrainie. Ma tam w sumie około 20 mln klientów i zatrudnia prawie 40 tys. pracowników. OTP nie jest obecny na polskim rynku.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane