Pekao kontra PKO BP

opublikowano: 09-03-2018, 15:51
aktualizacja: 09-03-2018, 15:59

Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, w raportach wydanych 1 marca zmienił rekomendacje dla dwu czołowych giełdowych banków. Zamiast "trzymaj" jest "kupuj" dla Pekao, z "kupuj" do "trzymaj" spadła natomiast ocena potencjału walorów PKO BP.

12-miesięczna cena docelowa akcji pierwszej z instytucji to 154,4 zł (wzrost o 9 proc.), dla drugiej 43,4 zł (spadek o 9 proc.).

Oba raporty opublikowano 1 marca o godz. 8.55.

"Oceniamy mijający rok jako potwierdzający regułę wyjątek i oczekujemy mniej burzliwego br. Wprawdzie aura niepewności otacza trwającą analizę możliwości współpracy w ramach grupy PZU (ewentualna fuzja z Aliorem), która naszym zdaniem wprowadza element ryzyka biorąc pod uwagę tak różne profile banków, jednak zakładamy, że skończy się na współpracy IT w formie joint venture i nie dojdzie do pełnokrwistej fuzji między bankami, która oceniamy jako potencjalnie zbyt ryzykowną ze względu na różne profile banków. Oczekujemy, że w br. Pekao skorzysta z koniunktury gospodarczej oraz łagodnego ryzyka kredytowego zważywszy na korzystny etap cyklu, a także niewykluczone są synergie z tytułu fuzji między spółkami asset management działającymi odrębnie w Pekao i PZU. Natomiast oczekiwana podwyżka stóp kredytowych powinna przynieść poprawę marż, co z kolei powinno przełożyć się na widoczny wzrost wyniku netto" - napisał w uzasadnieniu Michał Sobolewski.

Zdaniem specjalisty, jeśli utrzyma się korzystne otoczenie makro, to najbliższe kwartały powinny być dobre dla wyników PKO BP. Trzeba jednak pamiętać o ekspozycji banku na kredyty we frankach - zaznacza Michał Sobolewski.

"Ostatnio najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ustanowienie dodatkowego funduszu konwersji. Jednakże biorąc pod uwagę powolne postępy prac legislacyjnych nie uwzględniamy ryzyka związanego z ustawą w naszych prognozach. Gdyby jednak ustawa została wprowadzona, to zważywszy małe zainteresowanie klientów PKO BP powinien być w stanie sprostać kosztom dzięki silnej zdolności generowania zysków" - dodaje analityk DM BOŚ.

 Artykuł jest wyciągiem z rekomendacji, dostępnych w załączniku:

Pekao 5_FU_44_2018 pol

PKO BP 27_RP_45_2018 pol

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu