PGNiG postawił na cyfrowe złoża

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Spółka jest już po pilotażowym wdrożeniu systemu zarządzania na złożu Załęcze i szykuje się do kolejnych. Liczy na zwiększenie wydobycia ropy i gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) postanowiło zaufać technologiom IT. Sięgnęło po Zintegrowany System Zarządzania Złożem. Narzędzie ma optymalizować działalność wydobywczą spółki. Na razie w ramach testów zostało zastosowane na złożu Załęcze. Pilotażowe wdrożenie przyniosło na tyle zadowalające efekty, że narzędzie będzie wykorzystywane w najbliższych latach również w innych punktach, także w ramach ekspansji na rynkach zagranicznych.

"Cyfrowe złoże" to narzędzie, które umożliwi PGNiG efektywniejsze wykorzystanie zasobów ropy i gazu - zapewnia Piotr Woźniak, prezes spółki.
Zobacz więcej

"Cyfrowe złoże" to narzędzie, które umożliwi PGNiG efektywniejsze wykorzystanie zasobów ropy i gazu - zapewnia Piotr Woźniak, prezes spółki. Fot. ARC

Na wszystkich etapach

„Cyfrowe złoże” będzie integrować prace wielu specjalistów, m.in. geologów, inżynierów i ekonomistów, a także agregować gigantyczne pakiety danych. Ma to umożliwić spółce m.in. optymalizowanie programów wierceń, pomagać w przygotowywaniu symulacji wydobycia ropy i gazu oraz pozwolić na bardziej efektywne planowanie inwestycji. W przemyśle wydobywczym tego typu narzędzia są już stosowane. Teraz sięgnęło więc po nie również PGNiG.

Spółka — jak zaznaczył prezes Piotr Woźniak — zdecydowała się na zestawienie dostępnych na rynku opcji i utworzenie jednego modelu, który pozwala na korzystanie z niego na wszystkich etapach prac — poszukiwania złóż, zagospodarowania i wydobycia.

System ma przyczynić do „zwiększenia sczerpania i przedłużenia żywotności złóż, a jednocześnie do obniżenia kosztów produkcji”.

Efektywność w górę

W przypadku złoża gazu ziemnego Załęcze — eksploatowanego od 1973 r. — z pomocą nowego systemu przeanalizowano scenariusze modernizacji i zwiększenia poziomu eksploatacji.

Z prezentacji PGNiG wynika, że efektywność ekonomiczna inwestycji w cyfrowej symulacji może zostać zwiększona o 200 proc. (wzrost NPV inwestycji do 218 mln zł) w stosunku do zarysowanej w dotychczas stosowanym, tradycyjnym modelu. W ramach pilotażu określono możliwość wzrostu wydobycia gazu ze złoża o 800 mln m sześc., a współczynnika sczerpania o 3,57 proc. Efekty wdrożenia platformy „Cyfrowe złoża” będą się jednak różnić w przypadku poszczególnych złóż. W kraju PGNiG eksploatuje ponad 2 tys. odwiertów na ponad 200 złożach.

W przyszłości dodatkowo ma zostać utworzona Zintegrowana Baza Danych m.in. geofizycznych, geologicznych i eksploatacyjnych. W założeniu ma ona ułatwić i przyspieszyć proces tworzenia nowych modeli złóż i rozpisywania dla nich scenariuszy biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu