Pieniądze motywują speców od teleinformatyki

opublikowano: 16-07-2018, 22:00

Poziom wynagrodzenia to główny czynnik przyciągający kandydatów do pracy w branży IT. Dlatego warto o nim informować już na początku rekrutacji.

W Polsce większość firm traktuje wynagrodzenia jak temat tabu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w branży IT, w której coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest to kwestia dla pracowników. Dlatego na publikację informacji o wysokości wynagrodzenia decyduje się już 40 proc. firm z tej branży.

Z badania HRK, firmy specjalizującej się w doradztwie personalnym i digitalizacji procesów HR, wynika, że jawność wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę przynosi firmom wiele korzyści. W przypadku aż 48 proc. przedsiębiorców umieszczenie takiej informacji skutkowało wpłynięciem większej liczby aplikacji od kandydatów z oczekiwaniami finansowymi na określonym przez pracodawcę poziomie. Z kolei 24 proc. podmiotów przyznało, że skrócił się także czas procesu rekrutacyjnego, a 14 proc. stwierdziło, że dzięki temu poprawili swój wizerunek na rynku pracy.

Zdaniem Łukasza Biedulskiego, lidera zespołu teleinformatyki w HRK, publikacja wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę pozwala firmom IT wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i dostosowaćsię do obecnego rynku pracy.

— Obecnie przedstawiciele branży IT należą do najlepiej opłacanych pracowników. Ponadto są świadomi tego, że firmy ich potrzebują. Tym samym mają duże oczekiwania i to nie tylko finansowe. Firmy prześcigają się więc w benefitach, ale zapominają, że o pieniądzach też warto rozmawiać. Tymczasem informatycy chętniej wybiorą tego pracodawcę, który z góry przedstawi im konkretną ofertę płacową oraz ścieżkę kariery już podczas pierwszego kontaktu, a nie na drugim czy trzecim etapie procesu rekrutacyjnego — mówi Łukasz Biedulski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane