Play chce 5,35 mld zł

opublikowano: 03-07-2017, 08:47
aktualizacja: 03-07-2017, 09:18

Rusza największa od lat oferta publiczna na warszawskiej giełdzie. Play chce zadebiutować jeszcze w lipcu.

Takiego debiutu na warszawskiej giełdzie nie było od czasu PZU. Właściciele operatora sieci Play chcą sprzedać do 48 proc. akcji (z uwzględnieniem opcji dodatkowego przydziału) nawet za 5,35 mld zł. W poniedziałek spółka opublikowała prospekt emisyjny i rozpoczęła ofertę publiczną. Cała spółka wycenia się na nawet 11,2 mld zł.

Zobacz więcej

fot. Andrzej Bogacz/FORUM

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni spotkamy się z inwestorami i przedstawimy im historię sukcesu Play. W ciągu dziesięciu lat Play zdobył ponad 27-procentowy udział w rynku pod względem liczby klientów, generując przy tym marże EBITDA i wskaźnik konwersji gotówki na najwyższych poziomach w branży. Działamy na rosnącym rynku i wciąż możemy zwiększać skalę działania w niektórych segmentach rynku – mówi Jorgen Bang-Jensen, prezes Play.

Cenę maksymalną w IPO ustalono na 44 zł. Do inwestorów ma trafić od 38 do 44 proc. akcji spółki lub od 42 do 48 proc., jeśli zrealizowana zostanie opcja dodatkowego przydziału stabilizacyjnego.

Zapisy inwestorów indywidualnych, do których trafi maksymalnie 5 proc. oferty, będą przyjmowane od 4 do 12 lipca. Ci, którzy zapiszą się w tym tygodniu, uzyskają przydział preferencyjny, który w przypadku redukcji zapisów będzie dwukrotnie wyższy niż dla pozostałych. By złożyć zapisy, trzeba posiadać rachunek inwestycyjny, prowadzony przez członka konsorcjum detalicznego, prowadzącego ofertę.

- Oferta publiczna obejmuje wyłącznie istniejące akcje. Podczas IPO zostaną też wyemitowane nowe akcje w ilości do 1,5 proc. kapitału zakładowego, które zostaną skierowane do menedżerów spółki. Cena akcji zostanie ustalona 13 lipca, przydział nastąpi do 20 lipca, a przewidywany termin debiutu to 27 lipca. Wartość oferty sprawia, że naszym zdaniem spółka powinna znaleźć się w indeksie WIG20 - mówi Filip Paszke z DM PKO BP, współoferującego akcje.

Formalnie na warszawską giełdę wejdzie zarejestrowana w Luksemburgu spółka Play Communications, kontrolująca P4, operatora sieci Play. Akcje sprzedają grecka Olympia, kontrolowana przez Panosa Germanosa, i islandzki Novator, należący do Thora Björgólfssona.

Właściciele operatora znaczną część wpływów z emisji mają przeznaczyć na wykup obligacji, wartych nominalnie 500 mln EUR. Reszta pieniędzy od inwestorów trafi do ich kieszeni. Greccy i islandzcy właściciele zobowiązali się, że przez pół roku nie będą sprzedawać reszty swoich akcji, a Play ma w tym czasie nie emitować nowych papierów (poza programem motywacyjnym). Dłuższe lock-upy mają pracownicy (ponad 100 osób), który będą obejmowali akcje w ramach programu motywacyjnego.

W ubiegłym roku Play miał 6,12 mld zł przychodów operacyjnych i 2 mld zł skorygowanego zysku EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku o 14 proc. Właściciele Play zapowiedzieli, że będą głosować za wypłatą dywidendy z zysku za ten rok w wysokości 650 mln zł. W kolejnych latach do akcjonariuszy ma trafiać 65-75 proc. wolnych przepływów pieniężnych, po uwzględnieniu płatności z tytułu leasingu. Polityka dywidendowa ma zostać zrewidowana, gdy wskaźnik długu netto do zysku EBITDA spadnie poniżej 2,5.

- Oczekujemy, że w średniej perspektywie będziemy zwiększać przychody o kilka procent rocznie. Rosnąć będzie też marża EBITDA – mówi Jorgen Bang-Jensen.

Prezes Play zapewnia, że nowe regulacje roamingu nie zaszkodzą poziomowi zysków.

- Roaming to nie jest duża część biznesu. Nowe regulacje będą miały pewien wpływ na wyniki, ale nie będzie on znaczący. To dobre rozwiązanie dla klientów, a w przyszłości będzie dobrym sposobem na zwiększenie wpływów, ale w tej chwili brakuje jeszcze pewnych rozwiązań regulacyjnych – mówi Jorgen Bang-Jensen.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu