Play nie przestał rosnąć

Marcel Zatoński
opublikowano: 14-11-2017, 08:47
aktualizacja: 14-11-2017, 08:50

Telekom poprawił wyniki w trzecim kwartale. Na nowych regulacjach roamingowych stracił 57 mln zł, mniej od konkurentów.

Przed lipcowym debiutem giełdowym Playa analitycy zwracali uwagę, że to dobry moment na sprzedaż spółki, bo już wkrótce może wyczerpać się jej potencjał do poprawy wyników i zwiększania bazy klientów. Opublikowany we wtorek raport za trzeci kwartał pokazuje, że potencjał jeszcze się nie wyczerpał.

Jorgen Bang-Jensen, prezes Play
Zobacz więcej

Jorgen Bang-Jensen, prezes Play Marek Wiśniewski

Udział rynkowy najmłodszego z dużych operatorów mobilnych, liczony kartami SIM, wynosi już 28,5 proc. i jest o 0,5 pkt proc. wyższy niż na koniec pierwszego półrocza. Play ma 14,9 mln klientów, czyli o 1,7 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego 12,4 mln to klienci aktywni, czyli tacy, którzy korzystali z usług w ciągu ostatnich 90 dni. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Playowi przybyło 261 tys. klientów.

Play miał w trzecim kwartale 1,72 mld zł przychodów, czyli o 9,9 proc. więcej niż rok wcześniej i o 2,2 proc. więcej, niż oczekiwali analitycy. Zysk na poziomie EBITDA wzrósł o 1,6 proc., do 495,6 mln zł. W prezentacji dla inwestorów spółka podaje, że wzrost wynika z „dźwigni operacyjnej i efektu skali". Analitycy spodziewali się, że będzie lepiej. Wyższy od konsensusu jest natomiast wynik na poziomie operacyjnym i netto.

Spółka podała w raporcie, że zniesienie opłat za roaming dla klientów na terytorium Unii Europejskiej przełożyło się na zmianę przychodów i kosztów o 57 mln zł rok do roku, a generowany przez użytkowników ruch za granicą był „nieco większy od oczekiwań". Przypomnijmy, że wcześniej o wpływie roamingu na wyniki mówili pozostali duzi operatorzy - w przypadku Orange ujemny wpływ na wynik EBITDA sięgnął 70 mln zł, Cyfrowy Polsat mówił o 62 mln zł, a T-Mobile Polska o 58 mln zł.

Play podtrzymywał założenia finansowe na ten rok. Spodziewa się jednocyfrowego wzrostu przychodów, poprawy skorygowanej marży EBITDA i nakładów inwestycyjnych poniżej 700 mln zł.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Play nie przestał rosnąć