Polska drugim w Europie producentem jabłek (RANKING)

AR, Bankier.tv
opublikowano: 20-02-2015, 15:27

W 2014 roku polscy sadownicy zebrali ponad 3 mln ton jabłek - wynika z danych Eurostatu. Daje nam to pierwsze miejsce w zestawieniu unijnych krajów, ale nie w Europie.

Polskę wyprzedziła Turcja, gdzie produkcja jabłek sięgnęła w ubiegłym roku 3,1 mln ton. Europejski rynek tych owoców zdominowały cztery kraje. Poza Turcją i Polską, są to Francja i Włochy.

 

Ogółem unijni sadownicy wyprodukowali w ubiegłym roku 11,9 mln ton jabłek.

Dla polskich sadowników duża produkcja jabłek była raczej problemem niż powodem do radości. Ze względu na rosyjski zakaz importu owoców i warzyw z krajów UE nasi producenci zostali z ogromną nadpodażą.

Straty z tytułu rosyjskiego embarga udało się częściowo zrekompensować rekordową konsumpcją na rodzimym rynku. Podczas Targów Sadowniczych w Warszawie sadownicy podkreślali, że przyczyniła się do tego akcja #jedzjabłka znana pod hasłem "Postaw się Putinowi - jedz jabłka, pij cydr", od tytułu internetowego felietonu, który ją zapoczątkował. Internauci w geście solidarności z sadownikami wrzucali do sieci zdjęcia i filmy promujące polskie jabłka.

- Dzięki tej akcji, choć cena jabłek spadła, znacznie zwiększyła się ich sprzedaż i konsumpcja - ocenił Zbigniew Hołyk, Prezes Grupy Producenckiej Stryjno-Sad w rozmowie z "Bankier.tv".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bankier.tv

Polecane