"Polskę czeka krach walutowy"

WST, PAP
opublikowano: 05-02-2009, 13:03

Opinia Rafała

Wczoraj na stronach pb.pl pisaliśmy, że Urlich Leuchtmann, analityk Commerzbanku prognozuje dalszy, sięgający nawet kolejnych 10 proc. spadek wartości złotego. Dzisiaj szerzej o problemach walut krajów Europy Wschodniej pisze „Die Welt”. Powołując się na cytowany przez Pb.pl raport Leuchtmann’a straszy, że Polsce, Węgrom i Czechom grozi krach.

W czwartkowej publikacji, „Die Welt” ocenia, że program oszczędnościowy polskiego rządu może zaostrzyć kryzys gospodarczy, a wartość złotego spaść może nawet o dalsze 10 proc.

"Sytuacja rozwija się w kierunku najgorszym z możliwych" - mówi gazecie analityk Commerzbanku.
 
Zdaniem specjalisty, zadłużenie zagraniczne wymienionych krajów, może wpuścić je w niebezpieczną "spiralę spadkową". Obniżka wartości krajowych walut wywołuje wzrost wartości zadłużenia oraz wzmacnia ucieczkę kapitału, co zaostrza jeszcze krytyczną sytuację gospodarczą.

Leuchtmann jest ostry w cenie działań rządów i banków centralnych.
 
- W  Polsce rząd próbuje wyrównać mniejsze przychody z podatków poprzez cięcia w wydatkach. Kraj ten chce wszelkimi siłami spełnić kryteria z Maastricht, by w 2011 roku móc przystąpić do strefy euro. Tym samy jednak rząd ryzykuje, że kryzys gospodarczy jeszcze się zaostrzy i ostatecznie Polska nie zostanie przyjęta do klubu euro" - pisze "Die Welt", powołując się na analityka.

Według analityka, wartość czeskiej korony spaść może o dalsze 5 proc., a wartość złotego i forinta jeszcze nawet o 10 proc. - "jeśli nie więcej".

Tylko banki centralne mogą powstrzymać tę tendencję poprzez ogłoszenie, że nie będzie dalszych obniżek stóp, ale na razie nic na to nie wskazuje – konkluduje niemiecki dziennik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Polecane