Polski Ład jeszcze bardziej ulży ryczałtowcom

opublikowano: 04-08-2021, 20:00

Premier Mateusz Morawiecki jest skłonny zmniejszyć obciążenia składkami zdrowotnymi ryczałtowców – wynika z naszych ustaleń.

Już wiadomo, dlaczego niedawno wiceminister finansów Jan Sarnowski doradzał przedsiębiorcom przechodzenie na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, aby uniknąć zbyt dotkliwych obciążeń wynikających z tzw. Polskiego Ładu. Podczas wtorkowego spotkania z Radą Przedsiębiorczości (przedstawiciele największych organizacji biznesowych), premier Mateusz Morawiecki miał powiedzieć, że rozważa takie zmiany w projekcie podatkowym, aby drobni przedsiębiorcy, rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, płacili wyraźnie niższe składki zdrowotne. Beneficjentami tej zmiany byłoby około 0,5 mln osób prowadzących własne działalności gospodarcze.

W czepku urodzeni
W czepku urodzeni
Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie lubi podatników rozliczających się ryczałtowo. Najpierw zapowiedział obniżenie im stawek podatkowych, a teraz nie wyklucza rezygnacji z obciążenia ich wysokimi składkami zdrowotnymi.

Lepiej być na ryczałcie

Oficjalnie po spotkaniu z szefem rządu Rada Przedsiębiorczości wydała komunikat, w którym ostro skrytykowała propozycje podatkowego Polskiego Ładu. Zarzuty dotyczyły głównie „zaburzania stabilności i pewności prawa” przede wszystkim przez pomysł na nowe składki zdrowotne. Chodzi o 9-procentową składkę zdrowotną dla wszystkich, rosnącą wraz ze wzrostem dochodów, nieodliczalną od podatku dochodowego (obecnie jej większość się odlicza). Ten mechanizm spowoduje, jak zgodnie alarmują eksperci, znaczny wzrost obciążeń składkowych, głównie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się liniowo z PIT 19 proc. (nie dostaną kwoty wolnej od podatku wysokości 30 tys. ani tzw. ulgi dla klasy średniej). Szukaniu kompromisu z premierem służyło wtorkowe spotkanie Rady Przedsiębiorczości.

- Premier wyraził zainteresowanie i poparcie dla propozycji zmniejszenia obciążeń składkowych dla ryczałtowców. Chodzi o pomysł, aby ryczałtowcy z rocznymi przychodami np. do 60 tys. zł, uiszczali stałą składkę zdrowotną wysokości 300 zł miesięcznie, zaś ci z przychodami wyższymi - składkę wysokości 500 zł. Mamy nadzieję, że ta zmiana trafi do projektu podatkowego, gdyż bierze w obronę drobnych przedsiębiorców będących na ryczałcie. Dzięki temu ich obciążenie składkowe wyraźnie zmaleje – mówi „PB” Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (uczestnik spotkania z premierem).

Staraliśmy się potwierdzić jego informacje.

- Rzeczywiście premier sugerował, że jest skłonny zaakceptować takie zmiany w składce zdrowotnej dla ryczałtowców. Ci z najniższymi przychodami mieliby płacić miesięcznie składkę liczoną od minimalnego wynagrodzenia, czyli właśnie ok. 300 zł, natomiast ci z wyższymi przychodami - od przeciętnego wynagrodzenia, czyli właśnie ok. 500 zł miesięcznie – potwierdza prosząc o anonimowość uczestnik spotkania, główny ekonomista jednej z wielkich organizacji biznesowych.

O to samo pytamy Rafała Baniaka, wiceprezydenta Pracodawców RP (obecnie przewodzi Radzie Przedsiębiorczości).

- Tak, była o tym mowa i premier wskazał na ewentualność obniżenia obciążeń składkowych ryczałtowcom. Powiedział, że jest otwarty na propozycje organizacji przedsiębiorców, lecz oczekuje jednoczesnego wskazywania źródeł ich finansowania. Generalnie ten potencjalny ukłon w stronę ryczałtowców nas nie satysfakcjonuje, ponieważ ciągle projekt Polskiego Ładu przewiduje zbyt dużo bolesnych obciążeń dla pozostałych przedsiębiorców i dlatego jesteśmy przeciwko niemu – mówi Rafał Baniak.

Już są w ogródku…?

Wielkim optymistą co do ustaleń z premierem jest Cezary Kaźmierczak.

- W mojej ocenie propozycja ulżenia ryczałtowcom jest niemalże pewna. Mało tego, śmiem powiedzieć, że jesteśmy też blisko ustaleń z premierem w zakresie ulżenia także przedsiębiorcom rozliczającym się liniowo. Trwają na ten temat negocjacje z resortem finansów. Jestem dobrej myśli – dodaje Cezary Kaźmierczak.

Przedsiębiorcy na ryczałcie podatkowym są „oczkiem w głowie” premiera Morawieckiego. Już dawno zapowiedział, że Polski Ład wielu z nich poobniża stawki podatku (np. inżynierom, informatykom, programistom, medykom).

Projekt podatkowy Polskiego Ładu do końca sierpnia będzie w konsultacjach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Weź udział w webinarze “Raportowanie schematów podatkowych z aspektami praktycznymi”, 9 września 2021 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane