Polski Ład: najważniejsze zmiany dla firm

opublikowano: 27-07-2021, 20:00

Podatnicy muszą przygotować się na wiele nowych przepisów. Nie ze wszystkich będą zadowoleni. Czekają ich ulgi, ale też dodatkowe obowiązki i obciążenia. Fiskus ma też haczyk na pracodawców.

Przeczytaj, a dowiesz się:

  • co po wprowadzeniu Polskiego Ładu czeka ryczałtowców
  • jakie preferencje w opodatkowaniu znikną, a jakie przybędą
  • czy fiskus szykuje zmiany w kontrolowaniu przedsiębiorców.

Podatkowy Polski Ład nie sprowadza się jedynie do zapowiadanych głośno od maja ulgowych rozwiązań, takich jak np. podniesienie tzw. kwoty wolnej i progu dochodowego skali podatkowej, obniżenie niektórych stawek ryczałtu ewidencjonowanego, wprowadzenie odpisów dla klasy średniej czy modyfikacji estońskiego CIT. Znalazła się w nim niepokojąca wielu zmiana zasad ustalania składki zdrowotnej z jednoczesnym zniesieniem możliwości odliczania jej większej części od podatku, o czym wielokrotnie pisaliśmy. O tym też mówiono w Ministerstwie Finansów (MF), zapowiadając w poniedziałek skierowanie do konsultacji odpowiedniego projektu ustaw.

Nowych propozycji jest jednak znacznie więcej i nie dotyczą wyłącznie podatków dochodowych (PIT i CIT), czego dowiadujemy się z liczącego ponad 200 stron projektu, który MF opublikowało w poniedziałkowy wieczór. Są tam też zmiany np. w Ordynacji podatkowej i podatku od towarów i usług (VAT). Rozwiązania związane z daninami będą rzutować nie tylko na osobiste finanse podatników, ale też na koszty prowadzenia biznesu, szczególnie przedsiębiorców działających na własny rachunek.

Restart:
Restart:
Podatkowy restart gospodarki – tak określa projekt zmian w podatkach resort finansów kierowany przez Tadeusza Kościńskiego. Wyjaśnia, że składa się na to nowe nastawienie systemu podatkowego do przedsiębiorców, wsparcie inwestycji, a także działania uszczelniające ten system.
fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

O szczegółach nowych rozwiązań zapowiadanych w Polskim Ładzie przeczytasz w artykułach:

Poznaj szczegóły ulgi podatkowej dla klasy średniej

Pożegnaj się z kartą podatkową

Rząd bierze na cel szarą strefę

Zmiany w prowadzeniu ksiąg podatkowych

Fiskus walczy z ukrytą dywidendą

Co zmieni się w rozliczaniu amortyzacji

Nadpłata do zwrotu? Nie od razu

Nowa propozycja rządu: VAT-owcy w grupie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane