Podatnicy muszą przygotować się na wiele nowych przepisów. Nie ze wszystkich będą zadowoleni. Czekają ich ulgi, ale też dodatkowe obowiązki i obciążenia. Fiskus ma też haczyk na pracodawców.
Podatkowy Polski Ład nie sprowadza się jedynie do zapowiadanych głośno od maja ulgowych rozwiązań, takich jak np. podniesienie tzw. kwoty wolnej i progu dochodowego skali podatkowej, obniżenie niektórych stawek ryczałtu ewidencjonowanego, wprowadzenie odpisów dla klasy średniej czy modyfikacji estońskiego CIT. Znalazła się w nim niepokojąca wielu zmiana zasad ustalania składki zdrowotnej z jednoczesnym zniesieniem możliwości odliczania jej większej części od podatku, o czym wielokrotnie pisaliśmy. O tym też mówiono w Ministerstwie Finansów (MF), zapowiadając w poniedziałek skierowanie do konsultacji odpowiedniego projektu ustaw.
Nowych propozycji jest jednak znacznie więcej i nie dotyczą wyłącznie podatków dochodowych (PIT i CIT), czego dowiadujemy się z liczącego ponad 200 stron projektu, który MF opublikowało w poniedziałkowy wieczór. Są tam też zmiany np. w Ordynacji podatkowej i podatku od towarów i usług (VAT). Rozwiązania związane z daninami będą rzutować nie tylko na osobiste finanse podatników, ale też na koszty prowadzenia biznesu, szczególnie przedsiębiorców działających na własny rachunek.

O szczegółach nowych rozwiązań zapowiadanych w Polskim Ładzie przeczytasz w artykułach:
Poznaj szczegóły ulgi podatkowej dla klasy średniej
Pożegnaj się z kartą podatkową
Rząd bierze na cel szarą strefę
Zmiany w prowadzeniu ksiąg podatkowych
Fiskus walczy z ukrytą dywidendą
Co zmieni się w rozliczaniu amortyzacji
Nadpłata do zwrotu? Nie od razu
Podpis: Iwona Jackowska