Pożegnaj się z kartą podatkową

opublikowano: 27-07-2021, 18:42

Projekt Polskiego Ładu zapowiada zmiany w korzystaniu ze zryczałtowanych form opodatkowania.

Przeczytaj, a dowiesz się:

  • kto zyska na ryczałcie ewidencjonowanym,
  • co czeka przedsiębiorców na karcie podatkowej.

W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych będą niższe stawki dla osób wykonujących zawody medyczne (w tym lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów), a także np. architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych. Ryczałt wyniesie14 proc. (obecnie to 15 proc. i 17 proc.) i będzie niezależny od tego, czy usługi te będą świadczone osobiście, czy z pomocą osób zatrudnionych. Natomiast do 12 proc. z 15 proc. zostanie obniżona stopa podatku od niektórych przychodów związanych z wykonywaniem usług IT.

Jednocześnie projekt zapowiada pożegnanie z najprostszą formą rozliczeń z fiskusem, czyli z kartą podatkową, nie wymagającą od przedsiębiorców prowadzenia ksiąg, składania zeznań oraz wpłacania zaliczek na podatek, który muszą po prostu opłacać co miesiąc w kwocie ustalanej przez urząd skarbowy, zależnej m.in. od branży i liczby mieszkańców. Co ciekawe, pomysł ten pojawia się akurat w roku, w którym wprowadzono dla kartowiczów korzystne zmiany.

Dopuszczono np. aby oboje małżonkowie mogli korzystać z karty, gdy prowadzą taką samą działalność w tym samym zakresie. Poza tym umożliwiono zwiększenie zatrudnienia o trzech pracowników bez utraty prawa do tego rodzaju opodatkowania. Tymczasem Polski Ład nie da się tym długo nacieszyć. Podatnicy świadczący usługi uprawniające do tej formy, np. mechaniki maszyn, fryzjerskie, kosmetyczne czy stolarskie, będą mogli zachować prawo do tego prostego zryczałtowanego PIT, jeśli będą mu podlegali 31 grudnia 2021 r. i postanowią nadal korzystać z niego po tej dacie.

Jeżeli później z jakichkolwiek przyczyn ktoś zrezygnuje z karty, już do niej nie powróci. To oznacza, że przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do wyboru ryczałtu ewidencjonowanego, liniowego PIT lub skali podatkowej. Tym samym niektórzy mogą wyraźnie stracić przez zwiększone obciążenie należnościami dla fiskusa. Decyzje o ewentualnym zaprzestaniu rozliczeń w dotychczasowy sposób trzeba będzie poprzedzić szczegółową kalkulacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane