Polskie firmy zdobywają kosmos

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Krajowy sektor kosmiczny nie może się równać z innymi krajami, ale zaczyna sięgać po coraz wyższe kontrakty

Najważniejsze wydarzenie dla krajowej branży kosmicznej w mijającym roku? Jacek Mandas, prezes Astri Polska, wskazuje na realizację Polskiej Strategii Kosmicznej, która definiuje ogólne kierunki rozwoju dla sektora.

Fotolia

— Po pięciu latach od przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej sektor kosmiczny jest traktowany przez decydentów jako jeden z kluczowych w rozwoju innowacyjnej gospodarki. W związku z tym pojawiły się deklaracje zwiększenia udziału finansowego naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej, co może bezpośrednio przełożyć się na liczbę projektów realizowanych przez branżę kosmiczną w Polsce. Sektor czeka także na Polski Program Kosmiczny, który wyznaczy szczegółowe kierunki rozwoju — podkreśla prezes.

Zdaniem Aleksandry Bukały, dyrektor generalnej firmy Sener Polska, krajowe spółki nie zmarnowały ostatnich pięciu lat. Zyskały na doświadczeniu i realizują coraz większe kontrakty, dokładając cegiełkę także do misji kosmicznych. Można u nas znaleźć doświadczonych specjalistów, a jeszcze do niedawna — jak podkreśla Aleksandra Bukała — nie mogliśmy tego o polskim rynku powiedzieć. Z jej obserwacji

wynika, że cały czas rośnie też wartość projektów realizowanych przez polskie firmy.

Na większą skalę

W grudniu Creotech Investments podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną największy kontrakt w historii tego sektora w Polsce. Jego wartość sięga kwoty ok. 60 mln zł. Spółka z Piaseczna stanęła na czele konsorcjum, któremu zlecono zbudowanie centrum bazodanowe ułatwiające dostęp do informacji pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel i zbieranych w ramach programu Copernicus.

Będzie to jedno z czterech tego typu centrów, jakie powstaną w Europie w myśl programu Copernicus Data and Information Access Services (CDIAS). Użytkownikom, w tym podmiotom biznesowym, ułatwią one dostęp do danych satelitarnych oraz do mocy obliczeniowej w strukturze chmury. Creotech na sfinalizowanie projektu ma cztery lata, a będzie go prowadzić m.in. z CloudFerro i Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji.

Dodatkowo pod koniec listopada firma otrzymała 15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wykonanie projektu platformy satelitarnej, która w przyszłości będzie mogła zostać wykorzystywania do realizacji niewielkich misji kosmicznych (obserwacyjnych lub telekomunikacyjnych). Platforma HyperSat, której całkowita wartość to 20 mln zł, ma bazować na idei „open hardware”, co pozwoli na zastosowanie jej w rozwoju projektów mniejszych firm i instytucji naukowych. Pierwszy chętny już się znalazł. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z firmą Scanway, specjalizującą się w produkcji skanerów optycznych.

Siła współpracy

Niedawno trzy śląskie firmy — KP Labs, FP Instruments oraz Future Processing — ogłosiły utworzenie konsorcjum FP Space. Jego celem jest budowa satelity Intuiton-1 z bardzo wydajnym komputerem pokładowym, zaangażowanie się w stworzenie czwartego polskiego satelity PW-Sat2 i przygotowanie oprogramowania do interpretacji danych satelitarnych napływających z orbity. Aktywne są też inne firmy. Astri Polska realizuje obecnie 19 projektów dla europejskiego sektora kosmicznego.

— Zainicjowaliśmy m.in. projekt związany z dostarczeniem narzędzi do walidacji stacji naziemnych satelitów meteorologicznych MetOp-SG o wartości ok. 9 mln zł, rozpoczęliśmy również prace nad dostarczaniem modeli symulacyjnych dla misji JUICE, której zadaniem będzie zbadanie Jowisza. Wartość tego projektu to około 5,5 mln zł. Projekty te realizujemy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej — podkreśla Jacek Mandas. A Sener Polska zaangażowany został np. do prac nad systemem dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych, który będzie wykorzystany m.in. w wahadłowcach Dream Chaser.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane