Czytasz dzięki

Polskie hale na podium

opublikowano: 14-05-2020, 22:00

Nasi deweloperzy ścigają się z Europą. I kw. dał im trzecią notę w oddanych powierzchniach, kolejne mają w budowie.

Już około 19 mln m kw. powierzchni mają obiekty logistyczno-przemysłowe w Polsce. Według firmy doradczej Savills dzięki popularyzacji handlu internetowego w ostatnich tygodniach sektor magazynowy jest na rynku nieruchomości określany mianem najbardziej odpornego na negatywne skutki gospodarcze wywołane przez COVID-19.

Buduje się…

Eksperci firmy JLL podliczyli, że w I kw. deweloperzy oddali do użytku 440 tys. m kw., co dało naszemu krajowi w tej kategorii trzecie miejsce w Europie i 11-procentowy udział w nowo dostarczonej powierzchni. Jeszcze większa powierzchnia powstaje w obiektach, których budowa się rozpoczęła.

— Deweloperzy rozpoczęli w tym okresie realizację projektów na około 700 tys. m kw., w rezultacie czego suma powierzchni w budowie wzrosła do ponad 2,1 mln m kw. — mówi Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce.

Według AXI Immo największymi oddanymi obiektami natomiast były BTS P3 PepsiCo (58,5 tys. m kw.) w strefie Warszawa okolice, Hillwood Wrocław Wschód II (52,4 tys. m kw.) w strefie Wrocław i dwa obiekty Panattoni — 36,6 tys. m kw. w Bydgoszczy i 36,5 tys. m kw. na Górnym Śląsku.

…i wynajmuje

Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu najemców, a także stabilnych stawek czynszów. Popyt brutto (czyli łącznie z przedłużeniami) wyniósł ponad 950 tys. m kw. (-5 proc. r/r), a popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje — 787 tys. m kw. (16,7 proc. r/r) i stanowił 82 proc. wynajętych powierzchni — informuje AXI Immo.

Najaktywniejszymi sektorami były: logistyka (33 proc.), handel (19,5 proc.), elektronika (13 proc.), FMCG (6 proc.) i e-commerce (5,5 proc.). Największym zainteresowaniem cieszyły się: Warszawa (292 tys. m kw.), Górny Śląsk i Dolny Śląsk. W relacji rozmiar rynku do wynajętej powierzchni liderem z 7,4 proc. było Trójmiasto, które wyprzedziło Warszawę — 7 proc. oraz Polskę Wschodnią — 5 proc.

Dostępne od ręki

Duża podaż nowych obiektów nie oznacza, że wszędzie można łatwo znaleźć hale do wynajęcia od zaraz. Według danych Colliers International najłatwiej o wolne powierzchnie jest w regionie Bydgoszczy i Torunia, gdzie na koniec I kw. odnotowano najwyższy wskaźnik pustostanów — 12,2 proc., Polski centralnej — 10,2 proc. oraz Warszawy (10,1 proc.). Najtrudniej wynająć magazyn w Szczecinie, gdzie wskaźnik pustostanów wynosi 1,8 proc., oraz w regionie wschodnim (np. Lublin czy Rzeszów), gdzie wynosił 0,7 proc. Na rynku zachodnim (m.in. Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Nowa Sól) dostępnych powierzchni nie było w ogóle.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane