Poprawkowy – zaliczony

opublikowano: 08-10-2019, 22:00

Tytuł przypomniany poniżej dotyczył pierwszego spotkania Ursuli von der Leyen, przewodniczącej elektki Komisji Europejskiej (KE), z premierem Mateuszem Morawieckim — gdy jeszcze nie był znany polski kandydat na komisarza.

Jak pamiętamy, zgłoszony został Krzysztof Szczerski, który jednak po miesiącu skapitulował. Na jego miejsce z kapelusza PiS wyjęto Janusza Wojciechowskiego, którego nigdy wcześniej nie typowano. Przypomniane przesłanie komentarza z lipca jest jednak uniwersalne. Ideą prezesa Jarosława Kaczyńskiego stała się bowiem bardzo ścisła współpraca polskiego członka KE kadencji 2019-24 z polskim premierem kadencji 2019-23. Upraszczając — wykonywanie przez europejskiego funkcjonariusza krajowych dyrektyw tzw. dobrej zmiany. To absurd, wszak wszyscy wchodzący do brukselskiego gmachu Berlaymont z definicji zostawiają symbolicznie paszporty/dowody na portierni. Sama myśl o wykonywaniu rozkazów PiS w siedzibie KE oraz dyrekcji generalnych (czyli ministerstw) to herezja.

Drugie
podejście Janusza Wojciechowskiego było bardziej udane od pierwszego.
Zobacz więcej

Drugie podejście Janusza Wojciechowskiego było bardziej udane od pierwszego. Forum

Janusz Wojciechowski powinien to rozumieć, wszak jest jednym z polskich weteranów eurokracji. Okres 2004-16 spędził jako europoseł w Brukseli/Strasburgu, zaś lata 2016-19 jako audytor w Luksemburgu. Po powierzeniu mu teki komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi postawiłem tezę, że w komisjach Parlamentu Europejskiego (PE) „w zasadzie nie powinien mieć problemów merytorycznych”. Komisja rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) nie odrzuciła jeszcze żadnego kandydata na komisarza rolnego, bo… ktoś musi nim być. Dlatego zaskoczeniem była okoliczność, że kandydat nie przekonał europosłów od razu za pierwszym podejściem, chociaż nie został też odrzucony. Wczorajszy egzamin poprawkowy (uczestniczyła także komisja środowiska i bezpieczeństwa żywności ENVI) wypadł już lepiej, między innymi dlatego, że Janusz Wojciechowski nie trzymał się nabytego języka angielskiego, lecz odpowiadał po polsku, zdając się na tłumaczy. W każdym razie koordynatorzy wszystkich grup w PE uznali poprawkę za zaliczoną. Kolejny krok powinna postawić 17 października akceptująca wszystkich komisarzy tzw. konferencja przewodniczących. Wygląda na to, że komisja kontroli budżetowej (CONT) raczej odpuści polskiemu kandydatowi przewiny finansowe z okresu jego europosłowania.

Najciekawszym dla nas wątkiem wysłuchań Janusza Wojciechowskiego były dopłaty bezpośrednie. W kampanii wyborczej prezes PiS obiecuje rolnikom wywalczenie pełnych unijnych dopłat. To miraż, choćby dlatego, że kategoria „pełnych” w ogóle nie istnieje, można mówić co najwyżej o kwocie średniej, najwyższej, najniższej etc. Sam przyszły komisarz oczywiście to wie, notabene podczas egzaminu poprawkowego zwrócił uwagę na jeszcze większe skomplikowanie systemu dopłatowego — nawet w jednym państwie zdarza się aż… 10-krotna rozpiętość między regionami. Reasumując — w pojedynkę żaden komisarz nic nie zrobi, natomiast jego pozycja w kolegium KE zależy od tego, czy przestrzega świętej reguły przypomnianej poniżej.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy