PORTY SĄ FILAREM

PORTY SĄ FILAREM

PORTY SĄ FILAREM

Krystyna Gąsiorowska
opublikowano: 06-11-1998, 00:00

PORTY SĄ FILAREM

MORZE PRZYCIĄGNIE INWESTORÓW: Przy zapewnieniu dobrej infrastruktury transportowej porty staną się szczególnie atrakcyjne zarówno dla polskich, jak i zagranicznych kontrahentów — uważa Tomasz Sowiński, wojewoda gdański. fot: ARC

Województwo pomorskie obejmuje tereny dwóch starych województw: gdańskiego i słupskiego, a także niewielką część elbląskiego i jeden powiat bydgoski. Jego powierzchnia będzie 2,5 razy większa niż dawnego gdańskiego, natomiast liczba mieszkańców wzrośnie z 1,5 do 2,3 mln. Dominującą rolę będzie odgrywała aglomeracja Trójmiasta. Drugim po niej ośrodkiem zostanie Słupsk.

Mieszkańcy słupskiego obawiają się, że stracą na przyłączeniu do znacznie bogatszego gdańskiego.

— Rola Słupska w nowym układzie będzie olbrzymia, większa niż wówczas, gdy był miastem wojewódzkim. W interesie całego regionu jest stworzenie tu bogatego rynku pracy, przez co unikniemy nieuzasadnionej migracji ludności do Trójmiasta — tłumaczy Tomasz Sowiński, wojewoda gdański.

W Gdańskiem wskaźnik bezrobocia wynosi obecnie 6,8 proc., podczas gdy jeszcze 5 lat temu było to 20 proc., natomiast w Słupskiem utrzymuje się na poziomie 18,2 proc. Województwo gdańskie było popularne wśród inwestorów zagranicznych. Aby nie stracić tej pozycji, Pomorze musi inwestować przede wszystkim w budowę autostrady A-1.

— Jest to warunek niezbędny do życia i rozwoju północnej Polski. Umożliwi pozyskiwanie zleceń trójmiejskim portom, które mogą łączyć Europę Zachodnią, a nawet Amerykę z Europą Wschodnią i Azją. Ważne jest stworzenie silnego lobby. Nasze porty mają głębsze podejścia i lepsze tory wodne od wschodnioniemieckich — wyjaśnia wojewoda gdański.

Do końca 1997 roku zagraniczne firmy zainwestowały w województwie gdańskim 330 mln dolarów. Były to głównie inwestycje handlowe — supermarkety i wielkie hurtownie. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak przemysł.

Znaczenie rolnictwa

Duże znaczenie na Pomorzu będzie miało rolnictwo. Na terenie województwa gdańskiego jest ono silne i znajduje się w rękach prywatnych. Gorzej w słupskim czy w elbląskim, gdzie istnieje nadal problem nie zagospodarowanego majątku PGR-ów i dużego bezrobocia.

— Należy tak wspomóc rolnictwo, aby rozwiać obawy przed wejściem do Unii Europejskiej. Rolnicy muszą dostosować się do rynkowej koniunktury i wytwarzać towary wysokiej jakości — dodaje wojewoda gdański.

Rolnictwo w woj. słupskim ma problemy, ale jednak powoli dźwiga się z upadku. Zaczyna się tu lokować przemysł spożywczy, reprezentowany przez zachodni kapitał.

— Jesteśmy dumni z tego, że szwajcarska firma NestlŽ skupuje mleko w naszym województwie. Jako jedyni w Polsce dostarczamy ziemniaki holenderskiej firmie Farmfrites. Duńczycy budują fabrykę przetwórstwa mięsa w Przechlewie, która będzie kupowała surowiec od rolników w promieniu 200 km. Nasza żywność odpowiada standardom europejskim, jest zatem szansa, że inwestorów z tej branży będzie na terenie słupskiego coraz więcej. Pozwoli to rozwiązać problem bezrobocia, które niestety jest nadal duże — wyjaśnia Jerzy Kuzyniak, wojewoda słupski.

W Ustce funkcjonuje port (drugi jest w Łebie), powstaje giełda rolno — rybna, ma też tu siedzibę Krajowa Izba Rybacka. Powoli dochodzi do siebie stocznia, która produkuje (także na eksport) szalupy ratunkowe. W województwie ulokował się przemysł motoryzacyjny z producentem autobusów Scania Kapena na czele.

Dochody z turystyki

Jednym z podstawowych źródeł dochodów i motorem rozwoju regionu jest turystyka.

— Stworzenie alternatywnych miejsc pracy na tak pięknych terenach, jak Kaszuby, Kociewie czy Bory Tucholskie nie powinno być trudne, jeśli postanowimy rozwijać tam ekoturystykę czy agroturystykę. Zadaniem nowych władz powiatowych i wojewódzkich będzie przekonanie ludzi do nowych trendów i pokazanie płynących stąd korzyści. W wielu rejonach miejscowa ludność przekwalifikowała się i już żyje z turystyki. Wierzę, że Gdańsk i Pomorze staną się w przyszłości zagłębiem turystycznym — dodaje Tomasz Sowiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystyna Gąsiorowska