PPK korzystają z giełdowej koniunktry

  • Mikołaj Śmiłowski
opublikowano: 21-07-2021, 20:00

Powstały ponad dwa lata temu program PPK cieszy się małą popularnością. Przynosi jednak spore zyski.

W listopadzie 2018 r., kiedy podpisano ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, Paweł Borys, prezes PFR i koordynator systemu, przewidywał 60-proc. partycypację pracowniczą. Po czterech etapach reformy w PPK zdecydowało się oszczędzać 2,3 mln osób, co przy 8 mln uprawnionych daje partycypację na poziomie poniżej 30 proc.

- Ludzie nie ufają stworzonemu systemowi oszczędzania przede wszystkim z powodu dokonującego się rozbioru i likwidacji OFE. Boją się powtórki takiego scenariusza. Chcąc uniknąć rozczarowania, wolą wypisać się z programu – komentuje Grzegorz Raupuk, prezes KupFundusz i członek zarządu AnalizyOnline.

Najwyższą partycypację odnotowano w branżach finansowej i ubezpieczeniowej oraz IT i komunikacji. Najmniej chętnych na udział w programie było w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej oraz edukacji.

Jak jest skonstruowany system? W ramach uczestnictwa w programie odprowadzana jest miesięczna opłata podstawowa stanowiąca 3,5 proc. wynagrodzenia brutto, z czego 2 proc. pokrywa pracownik, a 1,5 proc. pracodawca (kosztem pracownika – poza wpłatą - jest też podatek dochodowy od wpłaty pracodawcy). Dodatkowo do rachunku każdego z uczestników dodane były wpłaty - powitalna w wysokości 250 zł (kwiecień 2020 r.) oraz roczna - 240 zł (kwiecień 2021 r.). Według wyliczeń podanych w raporcie firmy Mercer na koniec czerwca 2021 r. uczestnik korzystający z programu od początku jego istnienia, czyli od stycznia 2020 r., dokonał średniej wpłaty w wysokości 1975 zł. Jego pracodawca natomiast wpłacił na konto średnio 1481 zł.

Jakie były zyski? Te należy podzielić na dwie kategorie.

- Pierwsza, czyli zyski wygenerowane przez fundusze, jest zależna od koniunktury na rynkach finansowych, która w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy była bardzo sprzyjająca inwestującym w akcje i obligacje zarówno polskie, jak i zagraniczne. Druga kategoria to dopłaty skarbu państwa i pracodawcy, mające charakter obligatoryjny i stały, niezależny od koniunktury giełdowej. Ich wpływ na bieżące saldo będzie z roku na rok malał, choć nadal będzie znaczący - mówi Grzegorz Raupuk.

Jak policzyła firma Mercer, zysk z inwestycji wypracowany przez zarządzającego PPK w zależności od daty docelowej funduszu wyniósł od 263 zł do 867 zł, natomiast zysk całościowy dla uczestnika PPK w zależności od daty docelowej funduszu oraz zarządzającego PPK wahał się od około 1 850 zł do 2 900 zł. W przypadku FZD 2025 stopa zwrotu wyniosła średnio 89 proc., natomiast w przypadku funduszy o zdefiniowanej dacie od 2045 r. do 2060 r. - 116 proc.

Według przewidywań większości analityków tych rozmiarów stopa zwrotu może się już nie powtórzyć. Jest jednak poduszka bezpieczeństwa.

- Pieniądze otrzymywane od pracodawcy i skarbu państwa w znacznym stopniu będą amortyzować wszelkie wahania wartości jednostek funduszy PPK. Wahania te będą wynikać ze zmienności cen akcji i obligacji – mówi Grzegorz Raupuk.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane