Praca bez granic: manifest dla Europy

opublikowano: 21-07-2014, 00:00

Środowiska akademickie Europy apelują o Kartę UE, która stanowiłaby wspólne zobowiązanie do „Pracy bez granic”.

Zasada swobody przemieszczania się pracowników i obywateli Unii Europejskiej w jej obrębie jest jednym z kamieni węgielnych europejskiej integracji i jako taka znalazła poczesne miejsce w unijnych traktatach. W wolnej i zintegrowanej Europie nie może być obywateli pierwszej i drugiej kategorii. Mimo to niektóre państwa i grupy interesów próbują cofnąć czas i ograniczyć prawa obywateli UE do podejmowania pracy w dowolnie wybranym miejscu wspólnoty. Nawet jeśli to wciąż głos mniejszości, obserwujemy rozwój sytuacji z niepokojem.

Nieskrępowana mobilność pracowników przynosi wiele korzyści: poza zdynamizowaniem UE zmniejsza ekonomiczne nierówności między krajami i może ograniczyć skalę niekorzystnych zmian demograficznych. Doświadczenie pokazuje, że swobodny przepływ ludzi nie prowadzi do migracji w poszukiwaniu lepszego wsparcia socjalnego — jest raczej sposobem na bardziej efektywne wykorzystanie topniejących zasobów kapitału ludzkiego w UE.

Nie czas na cofanie zegara. Wprost przeciwnie — czas podjąć działania na rzecz zniesienia wszystkich ograniczeń. Po pierwsze, musimy ujednolicić przepisy w zakresie opodatkowania i zabezpieczenia społecznego i lepiej skoordynować systemy emerytalne. Po drugie, wdrożyć efektywny, ogólnoeuropejski system pośrednictwa i wsparcia rynku pracy. Taki system wymaga przejrzystych i efektywnych zasad określających zakres wsparcia (w tym zasiłki społeczne). Musimy też zwiększyć efektywność usług wsparcia rynku pracy, przemieszczania się i nauki języka, np. przez wzmocnienie programów wymiany pracowników, stażystów i studentów, oraz ustalić standardy, które pozwolą na uznanie kwalifikacji zawodowych w całej UE. Musimy również otworzyć nasze umysły na taką Unię, w której nawet praca w sektorze publicznym danego państwa może być podjęta przez odpowiednio wykwalifikowanego pracownika z innego kraju UE. Musimy w końcu lepiej i bardziej przekonująco komunikować obywatelom UE korzyści wynikające z pracy za granicą, ale też przyjmowania imigrantów w swoim kraju.

W związku z tym apelujemy o Kartę UE, która stanowiłaby wspólne zobowiązanie do „Pracy bez granic”.

Klaus F. Zimmermann

IZA i Bonn University, Niemcy

Tito Boeri

Bocconi University, Włochy

Pierre Cahuc

CREST-ENSAE, Francja

Werner Eichhorst

IZA, Niemcy

Juan F. Jimeno

Bank of Spain, Hiszpania

Paweł Kaczmarczyk

Uniwersytet Warszawski, Polska

Martin Kahanec

Central European University, Węgry

Jo Ritzen

Maastricht University, Holandia

Monica Roman

Bucharest University of Economic Studies, Rumunia

Nina Smith

Aarhus University, Dania

Alan Winters

University of Sussex, Wielka Brytania

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Praca bez granic: manifest dla Europy