Pracownicy są coraz bardziej zmęczeni

opublikowano: 11-02-2020, 22:00

Niska produktywność, wzrost absencji, duża rotacja kadr… Jak długo firmy będą lekceważyły syndrom wypalenia zawodowego i jego skutki?

Rynek pracownika to fikcja? Niekoniecznie. Dotyczy on jednak tylko niektórych branż, zawodów i stanowisk. Nie każdy jest programistą, kierowcą tira bądź hydraulikiem. Wśród sprzedawców, krawców, dziennikarzy oraz absolwentów ekonomii i antropologii kultury panują gorsze nastroje. Wystarczy zajrzeć na zaplecze gastronomii, by się przekonać, że nie wszyscy pracodawcy głaszczą zatrudnionych po głowie — wbrew laurkom, które sami sobie malują w raportach na temat społecznej odpowiedzialności i employer brandingu.

W życiu, biznesie i pracy najlepiej radzą sobie osoby, które trafnie
interpretują zagrożenia. Sęk w tym, że stres często odbiera jasność myślenia —
mówi dr Julia Kołodko, doradca w dziedzinie nauk behawioralnych.
Zobacz więcej

ZAĆMIENIE:

W życiu, biznesie i pracy najlepiej radzą sobie osoby, które trafnie interpretują zagrożenia. Sęk w tym, że stres często odbiera jasność myślenia — mówi dr Julia Kołodko, doradca w dziedzinie nauk behawioralnych. Fot. ARC

Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że stres stał się zmorą 85 proc. aktywnych zawodowo Polaków? U 55 proc. ankietowanych przez Klosterfrau Healthcare Group powoduje go przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków, 43 proc. łączy go ze złymi warunkami pracy, a 25 proc. — z koniecznością zostawania w pracy po godzinach. Respondenci narzekają też na niedocenianie, kiepskie płace, konflikty ze współpracownikami i zadania, które nie sprawiają im przyjemności.

— Stres uderza w dobrostan fizyczny i psychiczny zatrudnionych, a ich zdrowie przekłada się na produktywność. W interesie firmy leży więc eliminowanie niepotrzebnych obciążeń, niepokojów i napięć. Spokojna, wypoczęta osoba pracuje wydajniej, lepiej i popełnia mniej błędów — zwraca uwagę Sylwia Rogala-Marciniak, trener z firmy szkoleniowej Nowe Motywacje.

Zwolnienie czy szkolenie

Wyczerpani ludzie tracą motywację do dalszego działania, ale też zwyczajnie podupadają na zdrowiu. Czas absencji chorobowej związanej z zaburzeniami psychicznymi wzrósł w latach 2012-18 o prawie 40 proc.: z 14 mln do 19,5 mln dni — informuje ZUS. Nieobecności te w największym stopniu były wynikiem ciężkiego stresu i problemów adaptacyjnych (46 proc.), epizodów depresyjnych (26 proc.) i zaburzeń lękowych (17 proc.) — wynika z badań przeprowadzonych przez sieć placówek medycznych Medicover we współpracy z firmą Human Power specjalizującą się w zarządzaniu energią pracowników.

— Zagrożenia dla zdrowia psychicznego to coraz większe wyzwanie zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i dla otoczenia, w tym środowiska pracy — mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, dyrektor medyczny firmy Medicover.

Zgadza się z nią dr Julia Kołodko, doradca w dziedzinie nauk behawioralnych, według której problemy jednostek szybko stają się uciążliwe dla ich zespołów, działów i całych firm.

— Ofiary wypalenia tracą zaangażowanie, nie tryskają pomysłami jak dawniej, często są niemiłe dla klientów. Pewnie postawiłaby ich na nogi mądra interwencja menedżera, świadcząca o wrażliwości i trosce. Tyle że pracownicy załamani, zamiast pomocy, dobrego słowa czy szkolenia z zarządzania stresem, mogą spodziewać się kary, włącznie ze zwolnieniem z pracy. W przedsiębiorstwach nie ma miejsca dla ludzi, którzy niedomagają — podkreśla dr Julia Kołodko.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Choroba otwiera oczy

W nowej klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia, która wejdzie w życie w roku 2022, znajdą się zapisy pozwalające lekarzom diagnozować wypalenie zawodowe rozumiane jako obniżenie energii lub wyczerpanie, zmniejszenie skuteczności zawodowej bądź odczuwanie negatywnych emocji w związku z pracą.

Pacjenci cierpiący na te przypadłości będą zaś dostawać zwolnienia lekarskie. Małgorzata Czernecka, prezes Human Power, cieszy się na te zapowiedzi, ale uważa, że polscy pracodawcy, przedstawiciele branży szkoleniowej i HR oraz służby zdrowia już teraz powinni walczyć z syndromem wypalenia. Wkładem jej firmy w te działanie jest m.in. sondaż zrealizowany z Medicoverem.

— Chcemy pokazać, jak ludzie działają pod wpływem silnych, negatywnych emocji, jakie są skutki nadmiernej presji oraz jakie działania negatywnie wpływają na dobrostan pracowników. Temat jest palący, bo ponad połowa absencji w pracy jest pochodną problemów związanych ze stresem — wskazuje Małgorzata Czernecka.

Choroba może być dla pracownika szansą. Dzięki niej nabiera on dystansu do swojej pracy, zobowiązań czy szefów i kolegów, których nie lubi. Lekarska diagnoza często kończy okres samookłamywania i daje impuls do przemyślenia życiowych i zawodowych priorytetów.

— Wyeksploatowani pracownicy na początku wmawiają sobie, że za chwilę wszystko wróci do normy. Zamiast szukać ratunku, zostawiają sprawy ich własnemu biegowi, wierząc, że problemy rozwiążą się same. Kiedy jednak dostają L4, dochodzi do nich, że nie da się dłużej zaprzeczać faktom — tłumaczy dr Julia Kołodko.

To oczywiste, że tam, gdzie panują XIX-wieczne stosunki pracy, łatwiej się wypalić i stracić pogodę ducha. Niemniej nawet w przyjaznych firmach nie brakuje problemów i stresów. Dlatego Sylwia Rogala-Marciniak twierdzi, że jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości jest odporność psychiczna, którą można rozwijać.

— Rynkiem pracy, podlegającym wyjątkowo szybkim zmianom, zawładną ci pracownicy, którzy będą w stanie radzić sobie z presją i napięciem, oraz przedsiębiorstwa inwestujące w psychologiczną edukację kadr — uważa przedstawicielka Nowych Motywacji.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 19-20 marca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu