Premie osłodzą spadki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Dobre wyniki spółek giełdowych w tym roku zapowiadają kolejny rekord dywidendowy.

Już można polować

na dywidendy, które

wynagrodzą straty na giełdzie

Dobre wyniki spółek giełdowych w tym roku zapowiadają kolejny rekord dywidendowy.

Na giełdzie wciąż rządzi niepewność. Tylko w trakcie dwóch ostatnich sesji indeks małych spółek stracił ponad 8 proc. Z mocnymi spadkami szybko topnieje lista firm, które przyniosły w tym roku zyski inwestorom. Co robić, by zarobić w trudnych czasach? Skoro rynek na chwilę zapomniał o rekordowych wynikach firm, może warto pomyśleć o partycypowaniu w zyskach, czyli o dywidendach.

— Może to osłodzić spadki. Na giełdzie nie brakuje spółek, które regularnie płacą premie z zysków — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

13 mld już było

Za nami sezon wyników III kwartału. Wiele spółek znów pochwaliło się wzrostem zysków. To dobra wiadomość, bo w drugim kwartale roku będą się nim dzielić. Duże firmy w zdecydowanej większości poprawiły wyniki. Koniec roku nie powinien być gorszy. Spółkom sprzyja rosnąca konsumpcja Polaków i rosnące nakłady inwestycyjne, często finansowane z pomocą funduszy unijnych. Gospodarka wciąż dynamicznie się rozwija. Według prognoz, PKB wzrósł w trzecim kwartale 6,2-6,3 proc.

— W IV kwartale PKB wzrośnie 5,7-5,8 proc. Baza jest wysoka, gospodarka nieco zwolni. W tej sytuacji nie wszystkie firmy poprawią wyniki. W ciemno obstawiam jednak, że ta sztuka uda się bankom, które korzystają na rosnących stopach procentowych — mówi Marek Zuber, analityk Dexus Partners.

W tym roku dywidendę wypłaciły 83 spółki. Z ubiegłorocznych zysków do kieszeni akcjonariuszy trafiło 13,3 mld zł. To historyczny rekord. Nominalnie szczodrością popisały się blue chipy. Wielka szóstka — KGHM, TP, Pekao, PKO BP, BPH i PGNiG, zdecydowała, by wypłacić prawie 10 mld zł.

Akcje jak lokaty

Kto obdaruje akcjonariuszy w przyszłym roku?

— Mniejsze firmy mniej chętnie dzielą się zyskami, bo inwestują. Nie spodziewam się, że zmieni się polityka dywidendowa blue chipów — prognozuje Maciej Bobrowski, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

— Wysokie dywidendy powinny wypłacać banki i spółki surowcowe. Są jednak takie branże, które powinny reinwestować zyski, by wykorzystać boom gospodarczy. Chodzi m.in. o spółki budujące infrastrukturę — dodaje Zuber.

Inwestując, warto zwrócić uwagę na stopę dywidendy. Porównuje ona wartość dywidendy do bieżącej ceny akcji. W tym roku najwyższą stopę miał KGHM — 14,6 proc. Miedziowa spółka nie wypłaciła jednak drugiej części premii, bo zablokowali ją związkowcy. Ciekawie prezentują się banki. Stopa dywidendy dla akcji Pekao wynosi 3,6 proc., a Handlowego 4,2 proc. To odpowiada odsetkom dobrze oprocentowanej lokaty.

Premia jak w Mondi

Wysoko w rankingu są mniejsze spółki m.in. ATM, Elzab, WSiP, Kruszwica, Sanok czy Śnieżka. Długofalową polityką dywidendową może się pochwalić m.in. Mondi Świecie. Z reguły wypłaca on inwestorom większość wypracowanych zysków. W tym roku stopa dywidendy Mondi to aż 7,7 proc. Za spółkę dywidendową można też uznać Żywca (5 proc.) czy Dębicę (2,3 proc.). Tegorocznym rekordzistą jest niewielka firma konsultingowa DGA. Wypłacona dywidenda stanowiła aż jedną dziesiątą bieżącej ceny akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu