Prezes Banku BPS odchodzi

opublikowano: 26-03-2014, 00:00

Tomasz Mironczuk podał się do dymisji. Wygląda na to, że współpraca na linii prezes — rada nadzorcza nie układała się najlepiej.

Bank BPS będzie miał już trzeciego szefa w ciągu niespełna dwóch lat. Tomasz Mironczuk podał się wczoraj do dymisji. W komunikacie nie podaje powodów decyzji. Stwierdza tylko, że zrobił swoje, czyli ustabilizował sytuację grupy kapitałowej banku, przygotował strategię na lata 2014-17, a teraz przyszedł czas na zmianę. Z naszych informacji wynika, że podłoże tej decyzji może mieć też charakter zawodowy.

KOLOS: Bank BPS, którym kierował Tomasz Mironczuk, stoi na czele największego zrzeszenia bankowości spółdzielczej. Należy do niego ponad 370 z 525 banków sektora. Na razie obowiązki prezesa będzie pełnić Zdzisław Kupczyk. [FOT. WM]
KOLOS: Bank BPS, którym kierował Tomasz Mironczuk, stoi na czele największego zrzeszenia bankowości spółdzielczej. Należy do niego ponad 370 z 525 banków sektora. Na razie obowiązki prezesa będzie pełnić Zdzisław Kupczyk. [FOT. WM]
None
None

Z komunikatu rady nadzorczej po posiedzeniu 12 marca wynika, że nie miała najlepszego zdania o pracy prezesa. „W wyniku przeprowadzonej dyskusji m.in. na temat pisma zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka odnoszącego się do przeprowadzonej w banku w 2013 r. inspekcji problemowej, a także na bazie oceny przygotowanych materiałów dotyczących: programu postępowania naprawczego banku na lata 2014--18 oraz regulaminu organizacyjnego banku, rada nadzorcza podjęła uchwałę negatywnie oceniając działalność prezesa zarządu pana Tomasza Mironczuka za okres od Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku BPS odbytego 27 czerwca 2013 r.” — czytamy w dokumencie.

Z dalszej treści komunikatu wynika, że program naprawczy został już zatwierdzony przez radę zrzeszenia BPS (organ konsultacyjny) oraz radę nadzorczą. Wprowadzenie programu naprawczego narzuconego przez nadzorcę oznacza, że bank odnotował stratę w 2013 r.

Biuro prasowe BPS odmówiło komentarza informacji w sprawie wyniku, zastrzegając, że jest on dopiero audytowany. W 2012 r. bank, który ma 20 mld zł sumy bilansowej, zanotował 18,6 mln zł zysku. Mirosław Mironczuk został prezesem BPS w połowie 2012 r. Wcześniej był szefem BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane