Czytasz dzięki

Prezes PGNiG: jesteśmy na dobrej drodze, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju

  • PAP
opublikowano: 07-10-2020, 12:17

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju – ocenił w środę we Wrocławiu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że "zielony ład" powinniśmy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny kraju.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

Prezes PGNiG w środę uczestniczy w odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska VI Kongresie Energetycznym.

Kwieciński podczas swojego wystąpienia podkreślił, że z końcem 2022 r. kończy się umowa z Gazpromem. „Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne, a to, co będzie dominowało w naszych działaniach w najbliższym czasie to +zielony ład+” - zapowiedział.

Dodał, że "zielony ład" należy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny Polski. „To olbrzymie wyzwanie, ale "zielony ład" stanowi dla nas olbrzymią szansę” - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG wskazał, że strona rządowa ostatnimi działaniami pokazała, że „można dogadać się ze stroną społeczną”. „To, co wydawało się parę lat temu niemożliwe, już mamy w tej chwili uzgodnione u nas w kraju – w 2049 r. będzie zamknięta ostatnia kopalnia” - mówił.

Kwieciński podkreślił, że „zielony ład” to najdłuższe i największe przedsięwzięcie w historii UE. „To odciśnie piętno na kolejnych perspektywach finansowych i już mamy przykład w tej rozpoczynającej się w przyszłym roku nowej perspektyw finansowej na lata 2021-27” - mówił Kwieciński. Jak dodał, oczekuje się, że jedna trzecia nowego budżetu zostanie przeznaczona na polityki klimatyczne. „Polska będzie potężnym beneficjantem tych środków i powinniśmy się do tego przygotować” - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG podkreślił, że instytucje unijne wskazały, że gaz ziemny będzie paliwem przejściowym. „Uważamy, że konkretne i najszybsze efekty możemy uzyskać dzięki zastosowaniu gazu, zarówno w elektroenergetyce, jak i w ciepłownictwie, więc gaz zmienny będzie paliwem przejściowym” - mówił Kwieciński.

Prezes poinformował, że PGNiG przygotowuje również „potężny program biometanowy w Polsce”. „Myślimy, że za 10 lat możemy w Polsce produkować 4 mld metrów sześciennych biometanu; to by oznaczało na dzisiejsze warunki, że prawie 20 proc. gazu, który płynie w naszych sieciach to mógłby być biometan” - mówił. Dodał, że za 20, 30 lat jedna trzecia gazu płynąca w polskich sieciach to będzie biometan.

„Chcemy być firmą, która będzie rozwijał różne technologie gazowe. Nie tylko biometan, bardzo ważny będzie wodór – już w tej chwili w produkcji wodoru technicznego Polska ma duże osiągnięcia. Ale tu chodzi o produkcję wodoru, który może być wtłaczany do sieci gazowniczych, ale i w transporcie. Wodór będzie również napędzał rozwój nasze energetyki w przyszłości” - mówił Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane