Prezes PKE chce budowy Polskiego Koncernu Energetycznego

05-11-2003, 14:31

ISB: Południowy Koncern Energetyczny jest za utworzeniem Polskiego Koncernu Energetycznego ze swoim udziałem, poinformował w środę prezes Południowego KE Jan Kurp.

"Utworzenie Polskiego Koncernu to realizacja naszej koncepcji powołania grupy paliwowo-energetycznej, którą promujemy już od dwóch lat" - powiedział Kurp dziennikarzom w kuluarach konferencji zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska.

Prezes Kurp jest zadowolony, że przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) chcą tę planowaną strukturę wyposażyć w przyszłości w grupę zakładów energetycznych. O takich zamiarach MSP poinformował we wtorek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

"Najchętniej w strukturze Polskiego KE widzielibyśmy grupę dystrybutorów energii L-6" - powiedział Kurp.

Według niego to najbardziej optymalne rozwiązanie.

O przyszłym wyposażeniu Polskiego KE w tę grupę, którą integruje zakład energetyczny z Lublina, myśli także MSP.

Według nieoficjalnych informacji resort rozważa również, na razie w analizach roboczych, wyposażenie Polskiego KE także w cztery zakłady energetyczne tzw. grupy K-7 (krakowskiej).

Soroka zapowiedział we wtorek, że w 2004 roku do prywatyzacji trafi Południowy KE poprzez ofertę giełdową do 30% akcji, dwie grupy dystrybutorów energii elektrycznej, w tym Enea, oraz elektrociepłownie i ciepłownie nie przewidziane do konsolidacji, m.in. ZEC Bydgoszcz.

Na 2006 rok przewidziana jest częściowa prywatyzacja Polskiego KE oraz grupy energetycznej utworzonej na bazie elektrowni z Bełchatowa, Opola i Turoszowa.

Polski Koncern Energetyczny to nowa struktura, która według koncepcji resortu skarbu ma być stworzona na bazie 35% akcji Południowego Koncernu Energetycznego, oraz elektrowni z Kozienic i Stalowej Woli, a także z elektrociepłowni w Tychach, Bytomiu, Zabrzu i PEC-u z Częstochowy. Prawdopodobnie trafi do niego także kopalnia węgla kamiennego Bogdanka. Można przypuszczać, że będą to pakiety 85-procentowe.

Jak mówił Soroka w końcu października, powołanie Polskiego KE wymagać będzie korekty programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora elektroenergetycznego. Zapowiadał wówczas, że MSP zwróci się do rządu o zmianę programu dla energetyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes PKE chce budowy Polskiego Koncernu Energetycznego