Village Roadshow Entertainment Group wystąpiła w poniedziałek o ochronę przed wierzycielami w sądzie upadłościowym w Delaware. Według dokumentów sądowych firma posiada obecnie 223,8 mln USD zabezpieczonych obligacji oraz 163,1 mln USD długu uprzywilejowanego.
Przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność zarówno w USA, jak i w Australii, miało trudności z odbudowaniem się po pandemicznym kryzysie oraz po ubiegłorocznym strajku scenarzystów w Hollywood, który wstrzymał wiele produkcji filmowych. Główne problemy finansowe spółki wynikają jednak z toczącego się postępowania arbitrażowego z wieloletnim partnerem – Warner Bros.
Spór o „Matrixa” i straty z kin
W 2022 roku Village Roadshow wszczęło postępowanie arbitrażowe dotyczące premiery „Matrix Zmartwychwstania” na platformie streamingowej HBO Max. Zdaniem firmy takie działanie pozbawiło ją przychodów z kinowej dystrybucji. W dokumentach sądowych producent oskarżył także Warner Bros o wykluczenie go z prawa do współwłasności i współfinansowania kolejnych części filmów, które pierwotnie powstały z jego inicjatywy.
Firma twierdzi, że potencjalna niekorzystna decyzja arbitrażowa mogłaby całkowicie pogrążyć jej finanse. Nawet w przypadku rozstrzygnięcia sporu kluczowa współpraca z Warner Bros została „nieodwracalnie zniszczona” – podano w oświadczeniu.
Village Roadshow Entertainment istnieje od 1997 roku i ma na koncie ponad 100 filmów, w tym takie tytuły jak „Joker”, „Wielki Gatsby” czy „LEGO Przygoda”. Od 2017 roku właścicielami spółki są Falcon Strategic Partners oraz Vine Media Opportunities.