Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. opłat na autostradzie A4

DI, PAP
12-02-2008, 19:15

Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie opłat pobieranych od kierowców na autostradzie A4  Kraków-Katowice.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska, prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości w pobieraniu pełnych opłat za korzystanie z remontowanej autostrady.

Doniesienie w tej sprawie złożyli we wrześniu ub.roku małopolscy posłowie PiS, m.in. Andrzej Adamczyk. Dotyczyło ono faktu, że koncesjonariusz autostrady Stalexport pobiera pełną stawkę opłat od kierowców, gdy tymczasem autostrada w wielu miejscach jest remontowana i przejazd nią jest utrudniony. Ponadto Stalexport nie informuje o utrudnieniach kierowców.

Zdaniem prokuratury, w przypadku pobierania przez koncesjonariusza pełnych opłat autostradowych nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kierowców. Nie doszło też do niedopełnienia obowiązków przez Stalexport SA.

Remonty autostrady były celowe, a utrzymywanie autostrady w należytym stanie jest wręcz obowiązkiem koncesjonariusza, szczególnie w świetle poprzednich zaniedbań - ustaliła prokuratura w oparciu o pismo prezesa Stalexportu. Opłata autostradowa nie jest natomiast ceną za przejazd, lecz opłatą za korzystanie z dróg publicznych. Ponadto środki z opłat służą spłacie kredytu, pobranego na remont. Wszystkie utrudnienia były zaś ogłaszane publicznie w mediach i na 14 tablicach drogowych - wynika z ustaleń postępowania sprawdzającego.

Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania jest prawomocne.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. opłat na autostradzie A4