Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 25-02-2022, 19:11

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Jak zatrudnić Ukraińca? Biznes apeluje do rządu o usprawnienie procedur zatrudniania obywateli Ukrainy. Na razie najszybszą jest składanie oświadczeń o powierzeniu im pracy.

Przez Medykę – i co dalej:
Przez Medykę – i co dalej:
Przedsiębiorcy chcą dać pracę, a także w inny sposób pomóc opuszczającym swój kraj Ukraińcom. Postulują zarazem, aby polski rząd otworzył im prostszą drogę do zatrudnienia pozwalającego utrzymać siebie i rodzinę.
AP Photo/Czarek Sokołowski/East News

2. Szef będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Badanie alkomatem w zakładzie pracy będzie możliwe także prewencyjnie. Takie testy mogą służyć także kontroli zażywania środków odurzających.

Nie każdy zechce dmuchnąć:
Nie każdy zechce dmuchnąć:
Do testowania trzeźwości w zakładzie pracy mają być stosowane głównie metody pozalaboratoryjne. Ale pracownik może się na to nie zgodzić albo jego stan to uniemożliwi. Wtedy zlecone zostanie badanie z krwi.
Adobe Stock

3. Uwaga na wyłudzenia na Polski Ład. Do repertuaru przestępców weszły oszustwa, w których wykorzystują oni zamieszanie dotyczące nowego systemu podatkowego. Jak się bronić?

Hakerzy nie śpią:
Hakerzy nie śpią:
Przestępcy chcą wykorzystać zamieszanie wokół nowego systemu podatkowego do ataku na dane i pieniądze.
Adobe Stock

4. Rady nadzorcze będą mogły powołać doradcę, aby badać działania spółek i stan ich majątku. Jednak nie odbędzie się to bez zgody przedsiębiorców. Jak zmienią się zasady nadzoru nad spółkami?

Raport na zlecenie rady:
Raport na zlecenie rady:
Wiedzę rady nadzorczej o tym, co w interesującej ją sprawie czyni spółką, ma przynieść zewnętrzny doradca – wybrany z pominięciem zarządu. Jego raport musi być później przekazany akcjonariuszom.
Adobe Stock

5. Które ubezpieczenia będą drożały? Nie widać końca wzrostów stawek większości polis dla firm. Są jednak także ubezpieczenia, w przypadku których ceny spadają.

6. Coraz trudniej zabezpieczyć kontrakt. Rośnie ryzyko związane z realizacją kontraktów budowlanych, więc ubezpieczyciele zaostrzają jego ocenę.

Małe szkody:
Małe szkody:
– Szkód z tytułu gwarancji jest obecnie więcej niż rok temu, ale opiewają one na niewielkie kwoty – mówi Andrzej Puta, dyrektor biura gwarancji ubezpieczeniowych w firmie Euler Hermes.
materiały prasowe

7. Firmom, które ucierpiały w czasie pandemii, pożyczka płynnościowa z dotacją pomoże spłacić zadłużenie wobec kontrahentów i pokryć koszty wynagrodzeń pracowników. Zgarnij pożyczkę z nowego rozdania

Wsparcie w trudnych czasach:
Wsparcie w trudnych czasach:
MŚP, które zanotowały straty z powodu pandemii, mogą ubiegać się o pożyczki z kolejnej transzy pieniędzy unijnych i przeznaczać je na bieżące wydatki.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane