Prywatyzacja Ciechu odłożona na 2004 r.

Marcin Goralewski
opublikowano: 17-03-2003, 00:00

Ciech dołączył do grona spółek, których upublicznienie najpierw głośno reklamowano, a później po cichu odwołano. Nadzieja w tym, że rzeczywiście za rok firmę będzie można sprzedać drożej.

W tym roku nie dojdzie do prywatyzacji chemicznego holdingu Ciech. To kolejna spółka, która wypadła z planów Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

— Wcześniej resort rzeczywiście planował upublicznienie spółki w tym roku. To założenie jest jednak już nieaktualne. Chcemy zadebiutować na GPW w przyszłym roku — mówi Ludwik Klinkosz, prezes Ciechu.

Resort skarbu zakładał jeszcze w połowie ubiegłego roku, że na giełdę w tym roku trafią akcje Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, TP SA, Ruchu, PZU, PKE, Polmosu Białystok i PKO BP. Właściwie w przypadku wszystkich wymienionych spółek w ostatnim czasie pojawiły się informacje mniej lub bardzie sugerujące, że z ich prywatyzacją — przez wprowadzenie na GPW — trzeba będzie poczekać. Nikt nie potrafi wskazać, która spółka pierwsza trafi na giełdowy parkiet. Specjaliści podkreślają jednocześnie, że to właśnie te oferty miały ożywić krajowy rynek giełdowy. Nic z tego.

W przypadku Ciechu powodem opóźnienia sprzedaży akcji ma być cały czas nie dokończony proces restrukturyzacji spółki.

— Chcemy poprawić wyniki. W tym roku zysk netto grupy ma wynieść co najmniej 50 mln zł. O 10 proc. mają wzrosnąć też przychody i przekroczą 2 mld zł. Pracujemy również nad sprzedażą niektórych, drobnych aktywów — mówi prezes Ciechu.

Ciech planuje takie udział w prywatyzacji sektora farmaceutycznego. Wcześniej mówiło się o zaangażowaniu spółki w tworzenie Krajowej Grupy Farmaceutycznej, która miałaby skonsolidować państwowe Polfy (Tarchomin, Warszawa i Pabianice). Ciech złożył też ofertę zakupu od Skarbu Państwa i PZU akcji Jelfy — giełdowego producenta leków.

— Decyzji, nawet wstępnych, nie należy spodziewać się wcześniej niż pod koniec kwietnia. Podtrzymujemy zainteresowanie spółką — wyjaśnia Ludwik Klinkosz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prywatyzacja Ciechu odłożona na 2004 r.