Przed wtorkową sesją nie widać sygnałów do wzrostów

28-08-2001, 09:38

Poniedziałkowa sesja przyniosła korektę wzrostów z minionego tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że podobny przebieg mogą mieć wtorkowe notowania. Praktycznie ze wszystkich stron napływają pesymistyczne informacje. Pierwszym i podstawowym dla naszego rynku jest fakt, że zespół ekspertów kierowany przez Witolda Orłowskiego potwierdził pesymistyczne założenia budżetowe Jarosława Bauca. Projekt ministra finansów założył przyszłoroczny deficyt budżetu na poziomie 35,3 mld zł., przy wdrożeniu ostrych oszczędności. W przeciwnym przypadku w kasie państwowej może zabraknąć 88,2 mld zł.

Tymczasem Aldona Kamela-Sowińska wciąż uważa, że do budżetu może trafić planowane 18 mld zł z prywatyzacji. W KPWiG jest prospekt emisyjny PZU, są też szanse na sprzedaż pakietów akcji czołowych spółek. Do końca września ma być gotowa umowa sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen. O czołowej polskiej spółce petrochemicznej jest ostatnio dość głośno. PKN Orlen konsekwentnie wyraża zamiar sprzedaży posiadanego pakietu akcji Polkomtela. Już wkrótce zostanie wybrana oferta kupna 17,58 proc. pakietu akcji koncernu. Wybór jest niewielki – inwestorem zostanie austriacki OMV lub węgierski MOL, które i tak są już powiązane kapitałowo. Ważne natomiast jest, aby decyzja SP zapewniła spółce należne jej miejsce w konsolidacji sektora paliwowego w Europie. Dodatkowo grecki dziennik „Imerisia” wymienił PKN Orlen jako jednego z potencjalnych inwestorów dla greckiej rafinerii Hellenic Petroleum.

Szczególnie bolesną kwestią są niewielkie szanse na wzrosty wśród blue chipów warszawskiego parkietu. Wciąż trwają negocjacje Elektrimu z Vivendi dotyczące przejęcia spółek telekomunikacyjnych. Ich wynik może stać się rozczarowaniem. MSP nie zakończyło też rozmów z konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding w sprawie sprzedaży akcji TP SA.

Nie najlepsze są też perspektywy sektora IT, który ostatnio nakręca koniunkturę na światowych giełdach. Od czwartku spada kurs lidera sektora - Prokomu, po tym jak firma poinformowała, że zamierza przeprowadzić emisję obligacji zamiennych na akcje za 150-200 mln zł. Pomysł skrytykowali nawet analitycy życzliwego spółce banku CSFB. Dodatkowo spółce zaszkodziły pogłoski o problemach ze sprzedażą inwestorowi strategicznemu portalu Wirtualna Polska.

Wypowiedź Ryszarda Krauzego we wtorkowym PB w sprawie fuzji Prokomu Software z Softbankiem i Ster Projektem zmniejsza szanse na dalsze wzrosty tych spółek. Transakcja zostanie przeprowadzona dopiero po emisji obligacji zamiennych gdyńskiej spółki, a konkretne decyzje zostaną podjęte pod koniec roku. Jednak i Softbank i Ster Projekt mogą zyskac przed planowaną konsolidacją z Prokomem.

Również Comarch może mieć kłopoty po tym jak BRE Leasing zażądał od spółki odszkodowania w wysokości prawie 1,5 mln zł w związku z kontraktem na dostawę i wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie Egeria Leasing.

Nie najlepsze sygnały napływają ze strony giełd zachodnich. Sesje rynkach azjatyckich i amerykańskim zakończyły się spadkami. Tracą również giełdy europejskie.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Przed wtorkową sesją nie widać sygnałów do wzrostów