PRZEGLĄD PRASY -- 3 października

Marek Druś
opublikowano: 03-10-2002, 07:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 3 października.

RZECZPOSPOLITA

Przedsiębiorcy nie mają gwarancji, że po roku 2003 dojdzie do obniżenia stawki podatku dochodowego, docelowo do 22 procent. Doradca ministra finansów twierdzi, że sprawa obniżki stawki CIT jest otwarta. Jednak z projektu nowelizacji, jaki trafił do Sejmu, to nie wynika. (s.B1)

Komisja Europejska (KE) otrzymała od polskich władz zobowiązanie każdej z hut do ograniczenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia, a także inwestycji w zmianę profilu produkcji. W zamian, również indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa, UE wyznaczy maksymalny limit pomocy publicznej. (s.B2)

Ceny detaliczne żywności, alkoholu i tytoniu są w Polsce o jedną trzecią niższe niż średnio w krajach UE - wynika z analizy opracowanej przez Eurostat. Została ona przeprowadzona na podstawie danych o 550 najbardziej poszukiwanych produktach spożywczych. (s.B2)

Koncern Rotch Energy nie będzie już współpracować z Lukoilem przy zakupie akcji Rafinerii Gdańskiej (RG). Firma listownie poinformowała o tym rosyjską spółkę i Naftę Polską. (s.B3) Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) domaga się od ING BSK zwrotu całej kwoty zainwestowanej w obligacje Stoczni Szczecińskiej - w sumie prawie 9,23 miliona złotych z odsetkami. Związek rozważa skierowanie sprawy do sądu. (s.B3)

Belgijski Fortis Bank zrezygnował z zamiaru połączenia swojej polskiej spółki z BRE, dodając, że w najbliższym czasie nie będzie jej również łączył z innymi polskimi podmiotami. Zaś BRE chce kupić kolejną zagraniczną spółkę faktoringową. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Andrzej Szarawarski, wiceminister gospodarki, odpowiedzialny w resorcie za negocjacje z UE związane z restrukturyzacją hut powiedział, że było za mało czasu, by zdążyć z negocjacjami. Przyznał, że niektóre huty są skazane na upadłość. (s.19)

Za tydzień Komisja Europejska (KE) zaproponuje przyjęcie do UE w 2004 roku 10 nowych krajów, w tym Polski. Tak przynajmniej wynika ze środowej wstępnej debaty komisarzy nad strategią rozszerzenia komisarza Guentera Verheugena. (s.19)

Prezes Orbisu, Maciej Grelowski poinformował, że posiadaną resztę papierów spółki wkrótce sprzeda skarb państwa i BGŻ. Głównym kandydatem do przejęcia tych papierów jest francuski Accor. (s.26)

PARKIET

W najbliższych dniach do wybranych inwestorów zostaną wysłane zaproszenia do udziału w prywatyzacji Naftobaz - Parkiet dowiedział się nieoficjalnie. Już wkrótce zapadną też decyzje co do przyszłości Naftoportu. Zdaniem MSP, powinien trafić do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń". (s.1)

Nie na 53,6, tylko na 26,8 złotego GPW ustaliła kurs odniesienia dla praw poboru akcji Echo Investment. Po zawarciu pierwszych transakcji po 31 złotych, inwestorzy otrzymali informację, że notowania wzrosły o 15,7 procent. Nieświadomi błędu gracze mogli sprzedawać instrumenty licząc na zysk. (s.1)

Oferta sprzedaży jednego miliona własnych akcji Amiki na razie zostanie odłożona. Według Jacka Rutkowskiego, pośrednio największego udziałowca spółki, rynkowa wycena jej walorów jest zbyt niska. (s.4)

PULS BIZNESU

Wbrew oczekiwaniom, PKN Orlen nie nadesłał do Rafinerii Gdańskiej (RG) oferty współuczestnictwa w programie budowy instalacji zgazowania pozostałości przerobu ropy naftowej (IGCC). Zarząd gdańskiej spółki zapewnia jednak, że propozycje innych firm dają nadzieję na powodzenie projektu. (s.3)

Rząd zaakceptował program restrukturyzacji przemysłu farmaceutycznego. Jeszcze w tym tygodniu resort skarbu może ogłosić przetarg na firmę doradczą, która przygotowuje projekt przekształcenia krajowej grupy farmaceutycznej. Dwie z trzech Polf, które miały ją tworzyć, wystąpiły o komercjalizację. (s.5)

Rekomendacje biur maklerskich nie mogą być podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych - twierdzą rynkowi specjaliści i inwestorzy. Odtajniane zalecenia analityków budzą bowiem wiele wątpliwości i kontrowersji. Tylko ING BSK oraz UBS Warburg zanotowały ponad 50-procentową skuteczność. (s.7-11)

Już w poniedziałek Elektrim może zbankrutować. Sąd nie zgodził się na przełożenie terminu rozprawy upadłościowej holdingu. Teraz inicjatywa jest po stronie spółki. (s.12)

PRAWO I GOSPODARKA

Ustawa oddłużeniowa obowiązuje wprawdzie dopiero od 1 października, ale już można dostrzec, jakimi torami idzie jej stosowanie. W kolejce po umorzenie długów zaczynają się ustawiać głównie państwowe molochy. Same tylko PKP zainteresowane są umorzeniem ponad dwóch miliardów złotych. (s.1, 4)

Brak kapitału może przeszkodzić Konsorcjum Gdańskiemu, utworzonemu do udziału w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej (RG), w realizacji planów stworzenia w najbliższych latach dużej sieci dystrybucji paliw. W połowie października akcjonariusze podejmą decyzje o dalszych losach tego projektu. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 3 października