PRZEGLĄD PRASY -- 6 grudnia

Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza Wielkiego S.A.
opublikowano: 06-12-2002, 08:00

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 6 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Na razie nie ma porozumienia w sprawie programu restrukturyzacji górnictwa, lecz w środę w nocy udało się osiągnąć pewne zbliżenie stanowisk pomiędzy liderami 13 związków zawodowych a ministrami gospodarki i pracy. Obie strony wydały oddzielne, różniące się oświadczenia. (s.A1, B1, B5)

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel telewizji Polsat powiedział, że na przełomie 2003-2004 roku Polisa Życie skończy przynosić straty. Zaznaczył też, że w pierwszym półroczu 2002 roku Invest-Bank już wyszedł na plus. (s.A8)

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe okazały się trudniejsze, niż początkowo prognozowano. W środę, pod nieobecność prezesa Aleksieja Millera, w Gazpromie trwały rozmowy techniczne. W czwartek do negocjacji dołączył minister infrastruktury Marek Pol. Dziś Pol ma się ponownie spotkać z rosyjskim wicepremierem Wiktorem Christienko. (s.B2)

Michael B.G. Forman, prezes i dyrektor wykonawczy CitiInsurance International, powiedział, że polski rynek ubezpieczeń ma ogromne możliwości rozwoju, jeśli porównać wysokość składki zbieranej w Polsce do tej w krajach zachodnich. Debiutujący w Polsce CitiInsurance już po dwóch latach planuje osiągnąć zyski. (s.B2, B7)

Rafineria Gdańska (RG) przedłużyła na 2003 rok kontrakt z pośrednikiem - cypryjską spółką J&S na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. W ten sposób firma ta utrzymuje dominującą pozycję. Nie wiadomo, czy w ślady gdańskiej spółki pójdzie PKN Orlen. (s.B2)

Konsorcjum Gdańskie, które tworzą właściciele stacji benzynowych, chce wspólnie z rosyjskim Lukoilem kupić akcje Rafinerii Gdańskiej (RG). Jednak w obecnym przetargu nie ma na to szans, a rosyjski partner nie potwierdza, że ma takiego partnera. (s.B2)

Zamówienie czterech statków za 168 milionów euro oraz pomoc finansową i materiałową w realizacji kontraktu zaoferował Stoczni Szczecińskiej Nowej (SSN) koncern Dessault Aviation, producent myśliwca Mirage. Oferta dojdzie do skutku, jeśli Polska jako samolot wielozadaniowy wybierze właśnie Mirage'a. (s.B4)

Wiceminister finansów Ryszard Michalski zaproponował w czwartek przejście z walutowego systemu kursu swobodnego na sterowany jeszcze przed wejściem Polski do UE. Bank centralny jest gotowy do dyskusji, ale tylko pod warunkiem, że nie zagrozi to celowi niskiej inflacji. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Zdaniem Gazety zanosi się na wielki skandal w polskim rolnictwie. Zdaniem dziennika tajemniczy Irakijczyk Hassan A., przyjaciel dyplomatów Saddama Husseina i paru polskich polityków, jest podejrzany o kierowanie gigantycznym wyłudzeniem państwowych pieniędzy dla rolnictwa. (s.1, 4-5)

W najbliższych dniach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ogłosi, czy Telewizja Polska stosowała "rażąco niskie" ceny reklam. Na TVP poskarżyły się konkurencyjne stacje - Polsat i TVN. Tymczasem publiczna telewizja zapowiedziała 15-procentową obniżkę cen w styczniu. (s.30)

Gazeta zastanawia się, czy warta 1,5 miliarda złotych prywatyzacja STOEN-u może zostać zahamowana. Pretensje zgłaszają właściciele nieruchomości, którymi zarządza firma. (s.31)

Dziennik zastanawia się również, czy w 2004 roku dolar będzie kosztował 3,65 złotego. Tak sądzą analitycy JP Morgan. Uważają też, że Polska nie zdoła wypełnić kryteriów z Maastricht w 2004 czy 2005 roku. (s.32)

Jak mówi Cezary Banasiński, prezes UOKiK, Tele-Fonika nie mówiła, że chce zlikwidować zakłady w Ożarowie. Zaznaczył jednak, że urząd nie może zabronić firmie restrukturyzacji po fuzji. (s.33)

John O'Rourke, radca Komisji Europejskiej (KE) w Polsce pisze, że jednym z największych wyzwań dla polskiej administracji w ciągu najbliższych dziesięciu lat będzie kwestia zdolności do przyswajania pomocy unijnej. Zwłaszcza, że po wejściu do UE udział funduszy unijnych w Polsce ponaddwukrotnie przekroczy całość jej inwestycji publicznych. (s.38-39)

Prezes Elektrimu, Wojciech Janczyk na pytanie, czy jego firma kupi udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) odpowiedział, że "jeszcze nie teraz". Prezes uważa też za wątpliwą możliwość udziału w konsorcjum przejmującym Elektrim Telekomunikacje (ET) z rąk Vivendi. (s.40)

PRAWO I GOSPODARKA

Rynek kapitałowy będzie miał spore kłopoty z wchłonięciem wszystkich ofert, które na 2003 rok planuje resort skarbu. Ich łączna wartość może przekroczyć 10 miliardów złotych. Do gry mogą się włączyć zagraniczni inwestorzy i drobni gracze. (s.4)

Południowokoreańscy wierzyciele Daewoo-FSO zgodzili się na zamianę długów żerańskiej firmy na akcje mającej powstać New Small Company (NSC). Ułatwi to jej utworzenie i umożliwi realizacją warunkowych uchwał WZA Daewoo-FSO w tej sprawie. (s.3)

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) szacuje, iż tegoroczny deficyt budżetu państwa może być wyższy o 3,4 miliarda złotych, co będzie oznaczało konieczność cięć w wydatkach. W 2004 roku deficyt budżetu może sięgnąć nawet 6,2 procent PKB. (s.8)

W listopadzie polskie fundusze inwestycyjne przekroczyły psychologiczny próg 20 miliardów złotych aktywów. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, TFI zawdzięczają ten postęp funduszom obligacyjnym. (s.15)

Rok 2002 będzie dla warszawskiej giełdy wyjątkowo słaby. Obroty akcjami i kontraktami spadną o około 20 procent. Aby zatrzymać inwestorów, przedstawiciele giełdy proponują przesunięcie o rok terminu wprowadzenia podatku od inwestycji giełdowych. (s.15)

PARKIET

France Telecom nie zamierza w ramach restrukturyzacji pozbywać się kluczowych aktywów, do których zalicza m.in. TPSA. Plan naprawczy francuskiego operatora, ogłoszony w czwartek przez jego prezesa Thierry Bretona, zacznie się od dofinansowania firmy kwotą dziewięciu miliardów euro przez francuski skarb państwa. (s.1)

MSP rozważa pomysł preferencyjnego udostępnienia akcji PKO BP jego klientom. Jeżeli nic się nie zmieni, będzie to pierwsza tego typu transakcja na polskim rynku. (s.3)

Wbrew oczekiwaniom Agora nie podejmie kroków blokujących sprzedaż giełdowej Muzie przez skarb państwa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Giełdowe wydawnictwo może wstępnie podpisać umowę prywatyzacyjną jeszcze w tym roku. (s.4)

PULS BIZNESU

Netia zaoferowała za Telbank ponad 300 milionów złotych i nieoczekiwanie wyrosła na faworyta do zakupu tej spółki od NBP. Drugie w kolejce jest Tel-Energo. Decyzja NBP zapadnie już dziś albo w poniedziałek. (s.5)

Jan Wejchert, szef ITI Holdings potwierdza, że grupa przygotowuje się do emisji obligacji. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na wykupienie od SBS 33 procent udziałów w TVN. Mimo nieudanej próby debiutu giełdowego, holding nie porzuca tego pomysłu, ale jego realizacja w najbliższym czasie jest mało realna. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza Wielkiego S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 6 grudnia