Przemysł potrzebuje recyklingu

  • Materiał partnera
opublikowano: 04-03-2021, 16:22

Opes Group, spółka skoncentrowana na obrocie złomem metali nieżelaznych, ma ambitne plany ekspansji. Tym samym wpisuje się w globalnie rosnący trend odzysku cennych surowców.

W dobie błyskawicznie postępującej degradacji naszej planety przemysł zaczął łapać się różnych kół ratunkowych. Największe nadzieje przedsiębiorstwa pokładają w recyklingu. Ten proces ma pomóc w ograniczeniu rozdmuchanej produkcji, marnotrawstwa i zanieczyszczeń. Umożliwia bowiem odzyskanie oraz ponowne wykorzystanie surowców naturalnych. W konsekwencji maleje skala odpadów.

Zakupiony złom przewodów elektrycznych Opes Group przetwarza na granulat miedzi oraz recyklat PVC. Granulaty miedzi trafiają do największych i kluczowych europejskich hut i odlewni, a recyklat PVC dostarczany jest do producentów artykułów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– W najbliższych latach udział recyklingu złomu i surowców wtórnych, takich jak kable, przewody czy inne odpady z metali, będzie rosnąć w globalnej produkcji – przekonują przedstawiciele Opes Group, która zajmuje się hurtowym obrotem złomem przewodów elektrycznych.

Zakupione kable dostarcza przedsiębiorstwom dysponującym zaawansowanymi liniami do odzysku metali. W ten sposób cenne surowce otrzymują drugie życie.

Ekspansja na celowniku

Opes Group, założona w 2015 r. w podwrocławskiej Długołęce, ma już mocną pozycję w recyklingu miedzi. Jak ten surowiec można odzyskać?

– We współpracy z partnerami zakupiony złom przewodów elektrycznych przetwarza się na granulat miedzi oraz recyklat PVC. Granulaty miedzi trafiają do największych i kluczowych europejskich hut i odlewni, a recyklat PVC jest dostarczany do producentów artykułów bezpieczeństwa ruchu drogowego – wyjaśniają eksperci Opes Group.

Podwrocławska firma poszukuje nabywców oraz sprzedawców złomowanych przewodów miedzianych dla odzysku miedzi. W swojej strategii skupia się na budowaniu trwałych relacji z dostawcami i odbiorcami. Systematyczność i rzetelność w działaniu wraz z dużym międzynarodowym doświadczeniem kadry zarządzającej przyniosły pożądane biznesowe efekty: Opes Group w krótkim czasie znacząco rozbudowała i ugruntowała bazę dostawców – partnerów biznesowych, przede wszystkim w krajach, takich jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Belgia, Dania czy Finlandia. Firma nieustannie pracuje nad rozbudową portfela dostawców oraz nabywców. Nie tylko chce rozszerzyć siatkę partnerów o kolejne destynacje geograficzne, lecz również zamierza inicjować z nowymi kontrahentami działania zmierzające do poprawy technologii separacji granulatów miedzi i recyklatów PVC, zwiększając tym samym możliwości ich ponownego wykorzystania.

Dzięki symbiozie ekologii i biznesu w branży recyklingowej Opes Group planuje stałe zwiększanie swojego pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. W ramach realizacji swoich założeń w ubiegłym roku otworzyła biuro handlowe w Gdańsku. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż łatwy dostęp do infrastruktury portowej ma istotne znaczenie dla przyszłości Opes Group i jej dalszych planów ekspansji, zwłaszcza że spółka nie zamierza zwalniać tempa.

Miejskie górnictwo

Zdaniem przedstawicieli spółki perspektywy dla przemysłu związanego z miedzią, w tym branży recyklingowej oraz związanej z nią spółki Opes Group, są co najmniej optymistyczne. Miedź, ze względu na wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, ma bardzo szerokie zastosowanie w energetyce, elektronice i budownictwie. Szacuje się, że w latach 2020-50 w technologiach pozwalających na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych potrzebne będzie nawet 22 mln ton miedzi, które zasilą między innymi produkcję turbin wiatrowych, paneli słonecznych, elektromobilność czy internet of things (internet rzeczy).

Przemysł wydobywczy, zwłaszcza wydobycie i rafinacja miedzi, jest niezwykle energochłonny, stanowiąc zarazem jedno z największych źródeł emisji CO2 na świecie. Jednocześnie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na miedź globalny popyt na ten surowiec może wzrosnąć nawet o 340 proc. do 2050 r. — oczekuje się spadku jakości rudy. To oznacza jeszcze więcej energii potrzebnej do jej wydobycia i jeszcze większą emisję CO2.

Stąd jednym z filarów strategicznego rozwoju przemysłu metali nieżelaznych, a w szczególności hutnictwa miedzi stał się recykling, który jest 2–10 razy bardziej efektywny energetycznie od wytapiania metali z rudy. Odzyskiwanie surowców ze zużytych produktów stanowi podstawę koncepcji urban mining, w którą wpisuje się działalność Opes Group. Urban mining dosłownie oznacza górnictwo miejskie bądź też wydobycie miejskie i obejmuje wszelkie procesy odzyskiwania surowców wtórnych, recykling i ponowne wykorzystanie zasobów pochodzących ze zużytych produktów, instalacji, obiektów infrastrukturalnych i szeroko rozumianych odpadów. Inaczej mówiąc, urban mining to wydobywanie surowców ze środowiska miejskiego.

– Koncepcja ta pomaga zarówno zaoszczędzić zasoby naturalne, jak i redukować skalę odpadów dzięki wykorzystaniu tkwiących w nich zasobów – zapewniają eksperci Opes Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane