Przygotowania do RN EuRoPol Gazu

Anna Bytniewska
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

PGNiG i Gazprom spotkały się w atmosferze sprzyjającej rozwiązywaniu problemów. Konkrety pojawią się na radzie EuRoPol Gazu.

PGNiG i Gazprom spotkały się w atmosferze sprzyjającej rozwiązywaniu problemów. Konkrety pojawią się na radzie EuRoPol Gazu.

Wczoraj odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) i rosyjskiego Gazpromu na szczeblu dyrektorów. Strony miały przygotować propozycje rozwiązania konfliktów, jakie pojawiły się w ich relacjach biznesowych w ostatnich latach, a następnie przedstawić je Radzie Nadzorczej EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej gazociąg jamalski, przesyłający rosyjski gaz na Zachód Europy. PGNiG i Gazprom mają w niej po 48 proc. akcji. RN ma odbyć się w Moskwie 22 lipca. Na 29 lipca zwołano natomiast walne EuRoPol Gazu.

-Spotkanie przebiega w dobrej atmosferze, co pozwala przypuszczać, że strony dążą do konstruktywnego rozwiązania problemów — mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG.

Odmówiła jednak ujawnienia szczegółów negocjacji.

— Podczas tego spotkania żadne decyzje nie zapadły. Miało ono zbliżyć nas do konsensusu przed najbliższą radą nadzorczą. Dopiero po niej będzie wiadomo więcej — dodaje Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

Polska i rosyjska strona toczą spór o taryfę przesyłową EuRoPol Gazu za lata 2006, 2007 i 2008 r. Osią sporu jest stopa zwrotu z kapitału. Gazprom chce, by była ona minimalna, polska strona — by była wyższa.

Rosjanie wyrazili też gotowość do rozmów o budowie II nitki gazociągu jamalskiego, ale z odnogą do Kaliningradu. Polski monopolista szuka sposobu załatania deficytu w dostawach gazu, jaki rysuje się po 2009 r., kiedy wygaśnie umowa z firmą RosUkrEnergo, która dostarcza Polsce gaz ze Środkowej Azji (2,3 mld m sześc. rocznie). Gazprom liczy też, że PGNiG zgodzi się na zwiększenie roli rosyjskiego wiceprezesa RuRoPol Gazu w zarządzie. Obecnie decydujący głos należy do polskiego prezesa. Rosjanie za to mają ostatnie słowo w Radzie Nadzorczej spółki. Strona rosyjska sugerowała też konieczność zmiany formuły, na podstawie której obliczana jest cena gazu dla Polski w związku z rosnącymi cenami ropy. Cena gazu jest indeksowana cenami produktów ropopochodnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy