Rabat za rezygnację ze split payment

opublikowano: 04-12-2017, 16:53

- Przedsiębiorcy będą dogadywać się między sobą, aby jeden drugiemu nie płacił w formie podzielonej płatności - uważa sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński. - I będzie to zgodne z prawem - zaznacza.

Jego zdaniem wielkość ewentualnego rabatu za płatność w pełnej wysokości będzie odpowiadać kosztowi ryzyka, jaki kupujący towar jest w stanie zaakceptować. - Jeżeli mamy dwóch przedsiębiorców, którzy handlują ze sobą od lat, zarówno dostawca, jak i nabywca są sprawdzeni, ufają sobie, to nie ma problemu, aby nie stosowali split paymentu - argumentuje Pruszyński. - Jeżeli jednak mamy sytuację, w której przedsiębiorca wchodzi na rynek i oferuje po korzystnej cenie jakieś towary, to nabywca, chcąc zabezpieczyć się przed tym, że w przyszłości będzie odpowiadać za VAT niezapłacony przez tego dostawcę, wybierze split payment niezależnie od tego jaki będzie tego koszt - przewiduje ekspert.

Z Przemysławem Pruszyńskim rozmawiamy również o:
- skali problemu z płynnością wśród firm, których klienci wybiorą zapłatę split payment
- poprawki w projekcie nt. podzielonej płatności VAT
- efekt przesunięcia o rok momentu wejścia w życie przepisów znoszących tzw. limit 30-krotności

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane