Ranking technologii w nieruchomościach

opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Fundusze venture capital zainwestowały od 2015 r. w proptechy 75,2 mld USD. Najwięcej — w platformy finansowe.

Na świecie rośnie zainteresowanie funduszy typu venture capital inwestycjami w proptechy, czyli firmy oferujące innowacyjne rozwiązania dla rynku nieruchomości. Z całej kwoty 75,2 mld USD wydanych od 2015 r. na proptechy aż 24,6 mld USD fundusze te zainwestowały w ciągu trzech kwartałów 2019 r.

Fot. ARC

— Polska jest perspektywicznym rynkiem dla funduszy typu VC, który dynamicznie się rozrasta i profesjonalizuje. Publiczne fundusze oraz fundusze VC pomogły i wciąż pomagają wystartować i rozwijać się wielu przedsiębiorcom, w tym również z obszaru proptech — mówi Łukasz Jarzynka, associate partner, lider zespołu audytu grupy rynku nieruchomości EY.

Od platform po analizy

Na rynku globalnym największym zainteresowaniem inwestorów z funduszy venture capital cieszą się firmy oferujące technologie, mające wpływ na rynek finansowy segmentu nieruchomości.

Są to m.in. platformy, za pośrednictwem których możliwa jest sprzedaż bądź wynajem nieruchomości, zaciągnięcie kredytu hipotecznegoczy ubezpieczenie nieruchomości. Kolejnym pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jest segment firm, oferujących możliwość elastycznego najmu — przede wszystkim przestrzeni biurowych — którego znaczenie rośnie wraz z zyskującą na popularności ideą współdzielenia. Na podium znalazły się też firmy oferujące rozwiązania do zarządzania nieruchomościami. Odnosi się to przede wszystkim do oprogramowania, dzięki któremu możliwa jest automatyzacja czynności, zarządzanie dostępnością przestrzeni i relacjami z klientami. Proptechy rozwijające internet rzeczy i inteligentne budynki przyciągnęły czwartą co do wielkości wartość inwestycji funduszy VC.

Następny segment innowacyjnych technologii związany jest z budownictwem (z tego powodu dla odróżnienia od proptechu nazywany contechem). W segmencie construction największą popularnością wśród inwestorów cieszą się przede wszystkim rozwiązania dla architektów, projektantów oraz takie, które pozwalają na usprawnienie procesów budowlanych i zarządzanie nimi. Najmniej środków od funduszy typu venture capital uzyskały firmy działające w segmencie „dane i analityka”. Tworzą one systemy i oprogramowanie pozwalające— dzięki zbieranym danym i algorytmom sztucznej inteligencji — lepiej podejmować decyzje inwestycyjne na rynku nieruchomości.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Technologie wykorzystywane na rynku nieruchomości w Polsce są na etapie szybkiego rozwoju i zgodne z globalnymi trendami. Duża część rozwiązań z tego zakresu oferowana jest przez polskie start-upy i skupia się przede wszystkim na segmentach dane i analityka, internet rzeczy i inteligentne budynki, a także tenant experience (doświadczenia najemcy) — wyjaśnia Dominik Wojdat, starszy menedżer w grupie rynku nieruchomości EY.

Jeśli chodzi o przykłady jawnych inwestycji funduszy VC w tak zwane proptechy, na polskim rynku Dominik Wojdat wskazuje Rentplanet jako dostawcę rozwiązań z obszaru rynku finansowego segmentu nieruchomości (obejmującego m.in. pośrednictwo najmu). Rozwiązania dla budownictwa oferuje Qmetters, a w obszarze internetu rzeczy i inteligentnych budynków działają m.in. Silvair, Altlight oraz Renting- Lock.

Polacy lubią konkrety

Według Bartosza Dobrowolskiego, dyrektora generalnego Proptech Poland, firmy z rynku nieruchomości w Polsce zainteresowane są szczególnie rozwiązaniami rozwijającymi sztuczną inteligencję, big data (analizę danych) czy technologię VR pozwalające nie tylko oglądać i sprzedawać nieruchomości, które jeszcze nie istnieją, ale także prowadzić zaawansowane wirtualne szkolenia dla personelu technicznego jednocześnie w wielu lokalizacjach za ułamek ich ceny. Zwracają też uwagę na nowe czujniki dostarczające w czasie rzeczywistym dane o ludziach, oświetleniu, wentylacji. Te technologie pozwalają śledzić, co się dzieje w budynkach, analizować, przewidywać i reagować, a nawet wyprzedzać potrzeby związane z zarządzaniem nimi.

— Deweloperzy czy właściciele budynków poszukują dziś w Polsce bardziej rozwiązań już dostępnych i przynoszących konkretne korzyści, aniżeli obiecujących choćby najbardziej rewolucyjne rozwiązania, ale dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości — mówi Bartosz Dobrowolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane