Razem jest lepiej

opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Recepta na komunikacyjny chaos? Spójna platforma UC

Oddziały Grupy Allianz używały do komunikacji sprzętu i oprogramowania różnych producentów (m.in. Cisco, Siemens, Alcatel, Panasonic i 3com). Połączenie tych rozwiązań nie pozwoliłoby na zbudowanie spójnej platformy unified communications. Dlatego spółka postanowiła zainwestować w narzędzie, które z jednej strony byłoby jednorodne, a z drugiej — cechowało się dużą elastycznością i skalowalnością oraz pozwalało na rozbudowę w przyszłości. Wybór padł na system firmy Cisco Systems o nazwie Unified Call Manager (UCM), który od lipca 2008 r. do dzisiaj wprowadza T-Systems Polska — dostawca kompleksowych rozwiązań teleinformatycznych należący do Grupy Deutsche Telekom.

Zobacz więcej

USPRAWNIENIE: Wdrożenia UC pozwalają pracownikom korzystać ze scentralizowanych systemów komputerowych, telefonicznych i wideo w jednej sieci komputerowej — mówi Michał Dobek, kierownik ds. realizacji i utrzymania usług w T-Systems Polska. [FOT. WM]

— O wyborze UCM zadecydowały również łatwość wdrożenia, bardzo dobre zaplecze producenta, duża dostępność sił inżynieryjnych na rynku pracy, a także pełne wsparcie w zakresie Voice over IP i Video over IP, czyli rozmów i wideokonferencji w sieci. Nie bez znaczenia były też stosunkowo niskie koszty utrzymania — wyjaśnia Michał Dobek, kierownik ds. realizacji i utrzymania usług w T-Systems Polska.

— Dostępność usług głosowych to w działalności ubezpieczeniowej sprawa o kluczowym znaczeniu. Nic dziwnego, że pomysł rezygnacji z tradycyjnej telefonii na rzecz IPT nie był początkowo odbierany zbyt entuzjastycznie. Czas pokazał, że decyzja o zmianie była słuszna — mówi Jacek Cholc, prezes spółki Allianz Informatyka.

W siedzibie głównej, pięciu najważniejszych placówkach i 23 oddziałach terenowych z systemu UC korzysta 2,5 tys. pracowników Grupy Allianz. A w szczytowym okresie narzędzie obsługiwało ponad 3,5 tys. stanowisk telefonicznych i komputerowych. Używało go około 4 tys. menedżerów i specjalistów w ponad stu biurach ubezpieczyciela w całej Polsce.

— Wdrożenie pozwoliło znacznie obniżyć koszty i uelastycznić operatorskie plany taryfowe. Nie ma konieczności korzystania z klasycznej sieci telefonicznej operatorów publicznych lub internetu, co istotnie obniża koszty działalności i pozwala ujednolicić system szkoleń, ułatwia migrację pracowników między oddziałami, a także obniża czas reakcji na zgłoszenia techniczne — zachwala Michał Dobek.

— Wszelkie początkowe założenia dotyczące oszczędności, ograniczenia zasobów, jednorodności rozwiązań, uproszczenia działań zostały zrealizowane w 100 proc. — potwierdza prezes Cholc.

Rachunek jest prosty

Polski rynek UC i call center w latach 2011- 16 będzie rósł po 20 proc. rocznie, osiągając za trzy lata wartość ponad 140 mln dolarów — szacują analitycy IDC. Na ten wzrost wpływają również mniejsze firmy, które zaczęły dostrzegać korzyści, jakie daje unified communications. Szczególnie teraz, w kryzysie.

— Ujednolicona komunikacja to sposób na podniesienie efektywności pracowników niezależnie od miejsca, czasu i urządzenia, na którym pracują. Właściciele małych i średnich podmiotów od dawna to rozumieją. Sektor MŚP charakteryzuje się zdecydowanie większą dynamiką popytu niż korporacje, co wymusza bardziej elastyczne, skalowalne i ekonomiczne rozwiązania — twierdzi Paweł Podwysocki, prezes Siemens Enterprise Communications.

Biznesowych „mikrusów” do UC przekonują koszty użytkowania. Zwłaszcza jeśli decydują się na rozwiązania w modelu cloud computingu.

— Firma zatrudniająca 15 osób może mieć wirtualną centralę telefoniczną z numerami miejskimi i systemem zapowiedzi głosowych już za niecałe 150 zł. W przypadku rozwiązań stacjonarnych samo utrzymanie 15 linii analogowych to wydatek kilkuset złotych, a ceny dobrej jakości central telefonicznych zaczynają się od tysiąca złotych. Inne źródło oszczędności to połączenia w ramach centrali PBX, które są bezpłatne — wskazuje Jacek Piątkowski, dyrektor sprzedaży Focus Telecom Polska.

Mobilni nadają ton

Co jeszcze napędza inwestycje w ujednoliconą komunikację? Na przykład coraz szerszy dostęp do technologii LTE, powodujący większe wykorzystanie smartfonów, których udział w rynku — według firmy Canalys — wynosi 27 proc.

— Pod względem dostępu do szybkiego mobilnego internetu, który stanowi poważną przeciwwagę dla stałych łącz szerokopasmowych, Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw w Europie. Stwarza to idealne warunki do szybkiego rozwoju powszechnej współpracy wideo i całego sektora UC — uważa Olgierd Madej, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią i kraje bałtyckie w Polycomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy