Czytasz dzięki

Rekordy DJIA i S&P500

opublikowano: 11-07-2019, 22:21

Dow Jones pokonał w czwartek po raz pierwszy 27 tys. pkt i po wzroście o 0,85 proc. zakończył sesję powyżej tego poziomu, ustanawiając rekord. S&P500 wzrósł o 0,2 proc. i też osiągnął rekordową wartość, ale kończył sesję minimalnie poniżej 3 tys. pkt. Nasdaq spadał na zamknięciu o mniej niż 0,1 proc.

Choć Dow Jones i S&P500 kończyły czwartkową sesję rekordową wartością entuzjazm amerykańskich inwestorów lekko przygasł dzień po tym jak wywołał go szef Fed sygnalizując gotowość do cięcia stóp procentowych. Powodem były dane o inflacji bazowej w czerwcu, która okazała się wyższa niż oczekiwano, co lekko naruszyło przekonanie rynku o nadchodzącym luzowaniu polityki monetarnej. W drugiej części sesji kolejnym negatywnym impulsem były doniesienia o zaskakująco słabym popycie na obligacje 30-letnie USA. Zarówno dane o inflacji, jak i doniesienia z aukcji „trzydziestolatek” spowodowały wzrost rentowności obligacji USA. Taniały także złoto i ropa, które w środę wyraźnie drożały. W samej końcówce sesji ożywił się popyt, który spowodował, że średnia Dow Jones kończyła sesję dziennym maksimum, a S&P500 blisko niego. Na zamknięciu rosło 9 z 11 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek przemysłowych i finansowych (0,7 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych (-0,1 proc.) i nieruchomości (-1,2 proc.).

Na zamknięciu rosły kursy 56 proc. spółek z S&P500. Spośród 10 najmocniej drożejących aż 7 to spółki oferujące pakiety opieki medycznej. Boom wywołał rząd USA wycofując się z rozwiązań, które miały ograniczyć odnoszone przez nie korzyści z pośredniczenia z dostawcami leków i usług medycznych. Działający w tej samej branży UnitedHealth Group był najmocniej drożejącym (5,5 proc.) blue chipem ze średniej Dow Jones. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Goldman Sachs (2,6 proc.) i 3M Company (1,9 proc.). Trzy najmocniej taniejące blue chipy, to producenci leków: Johnson & Johnson (-0,8 proc.), Pfizer (-2,45 proc.) i Merck & Co. (-4,5 proc.), dla których zmiana planów administracji USA jest niekorzystna.
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane