Ropa zdrożała

opublikowano: 12-02-2021, 21:33

Ropa drożała po doniesieniach sugerujących ponowną eskalację konfliktu ruchu Huti z Arabią Saudyjską.

Rzecznik Huti napisał na Twitterze w piątek, że siły powietrzne ruchu zaatakowały dronami port i bazę lotniczą w Arabii Saudyjskiej. Tego samego dnia pojawiły się doniesienia, że administracja USA usunęła ruch Huti z listy organizacji terrorystycznych. Może to popsuć relacje między Arabią Saudyjską i USA. Eksperci uważają, że Rijad może stać się mniej skłonny do równoważenia rynku ropy w przyszłości. Do tego na rynku realnej ropy jest już dużo mniej zapasów surowca, bo popyt w Chinach i Indiach jest już wyższy niż przed pandemią, a w USA brakuje mu do odrobienia tylko 5 proc.

Na zamknięciu sesji na NYMEX kurs baryłki ropy WTI z marcowych kontraktów rósł o 2,1 proc. do 59,47 USD. Przez tydzień amerykańska ropa zdrożała o 4,6 proc. i jest obecnie najdroższa od 9 stycznia ubiegłego roku.

Ropa Brent z kwietniowych kontraktów zdrożała o 2,1 proc. do 62,43 USD na giełdzie w Londynie. Jest o 5,2 proc. droższa niż tydień temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane