Rosja ma problem z terminowymi dostawami Sputnik V

Bloomberg, MD
opublikowano: 30-07-2021, 16:13

Opóźnienia w dostawach szczepionki Sputnik V do krajów, które ją kupiły, szkodzą planom Rosji uzyskania tzw. soft-power, pisze Bloomberg.

W tym tygodniu prezydent Gwatemali ogłosił zastąpienie do końca roku 8 mln dawek rosyjskiej szczepionek szczepionkami innych producentów. Powodem jest opóźnienie dostaw. W czwartek minister zdrowia Brazylii poinformował, że nie potrzebuje ona zamówionych w marcu 10 mln dawek Sputinik V, bo zdołała już uzyskać szczepionki od innych dostawców. W Argentynie doradca prezydenta powiedział, że problemy z dostawą rosyjskiej szczepionki zwiększają ryzyko iż nie uda się podać jej drugiej dawki w przewidywanym okresie trzech miesięcy.

- Twórcy szczepionki przyjęli plany eksportowe w oparciu o lokalną produkcję, znacząco przeszacowując jej możliwości – powiedział Samuel Ramani z Oxford University. – Rosja straciła przewagę na starcie bo dostawy z innych krajów stały się bardziej dostępne – dodał.

Rzecznik RDIF, rosyjskiego funduszu inwestycji bezpośrednich, który jest odpowiedzialny za międzynarodowy marketing Sputnik V, powiedział, że kontrakt z Gwatemalą nie został anulowany, ale dostosowany do nowych terminów dostaw.

- Biorąc pod uwagę bezprecedensowy popyt na wszyscy producenci szczepionek doświadczają krótkoterminowych problemów – powiedział.

Fundusz podtrzymał cel, którym jest wyprodukowanie Sputnik V w ilości pozwalającej zaszczepić w tym roku ok. 700 mln ludzi poza Rosją. Firma analityczna Airfinity z Londynu szacuje, że od początku roku dostawy Sputnik V wyniosły 99 mln dawek, z czego ponad połowa została w kraju.

Sputnik V został dopuszczony do użycia w 69 krajach. RDIF informował w czerwcu, że ma umowy na produkcję 1,6 mld dawek w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane