Rowery zjeżdżają na raty

opublikowano: 24-06-2021, 20:00

Spadek ratalnej sprzedaży rowerów w maju może być efektem m.in. ograniczonej dostępności towarów. W ujęciu od marca nie tracą jednak rozpędu, podobnie jak hulajnogi.

Liczba udzielonych e-kredytów ratalnych na zakup roweru spadła w maju r/r o 38 proc. – wynika z wewnętrznych danych Santander Consumer Banku. Wskazuje on kilka możliwych przyczyn: powrót do komunikacji miejskiej, korzystanie z wypożyczanych rowerów miejskich czy kupno pojazdu już na początku pandemii i brak potrzeby nabycia kolejnego.

„Z najnowszego raportu Polaków Portfel Własny wynika, że co czwarty Polak zaobserwował pogorszenie swojej sytuacji finansowej w związku z sytuacją epidemiczną, to też może wpływać na ograniczenie wydatków” – komentuje cytowany w komunikacie Patryk Perliński, dyrektor departamentu sprzedaży i relacji z klientami biznesowymi w Santander Consumer Banku.

Klęska urodzaju

Wpływ na to zjawisko może też mieć ograniczona dostępność towarów związana z historycznym boomem rowerowym, o którym pisaliśmy już w połowie 2020 r. Branża na nim korzysta, co widać po wynikach giełdowego e-sklepu rowerowego Dadelo. Rosną nie tylko one, ale też notowania – w giełdowym debiucie wynosiły 19 zł, a teraz 24 zł.

Hossa na rynku to także okazja dla inwestorów instytucjonalnych, a wykorzystać chce ją m.in. fundusz private equity Resource Partners, przejmując kontrolę nad firmą 7Anna.

– Branża rowerowa to w długoletniej perspektywie obiecujący i rosnący biznes – uważa Jacek Zieziulewicz, członek zarządu Dadelo.

33proc.

O tyle wzrosła od marca do maja 2021 r. liczba udzielonych e-kredytów ratalnych na zakup roweru.

Elektryczne hulajnogi w gazie

Popularnością cieszą się też inne jednoślady. Santander podaje, że liczba internetowych kredytów ratalnych na hulajnogi elektryczne wzrosła od marca do maja o 44 proc. – mimo majowej regulacji nakazującej m.in. jazdę po drogach rowerowych z prędkością do 20 km/h.

„Polacy przyzwyczaili się do robienia zakupów online i nie wygląda na to, by mieli z nich szybko zrezygnować, mimo otwarcia sklepów stacjonarnych” – mówi Patryk Perliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane