Ruszył przetarg na doradcę PKO BP

Beata Tomaszkiewicz
07-03-2003, 00:00

Po kilkunastu tygodniach oczekiwań MSP w końcu zdecydowało się ogłosić przetarg na doradcę przy prywatyzacji PKO BP. Jednak szanse prywatyzacji największego banku detalicznego jeszcze w tym roku są bliskie zera.

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na wybór doradcy przy prywatyzacji PKO BP. Termin składania ofert upływa 18 kwietnia, a najważniejszym kryterium (60 proc.) przy wyborze doradcy będzie cena. Dopiero na drugim miejscu klasyfikowana będzie koncepcja prywatyzacji, a na ostatnim — harmonogram.

— Do tej pory myśleliśmy, że weźmiemy udział w przetargu, jednak oferta jest przygotowana wyraźnie pod jeden z banków inwestycyjnych, który nie ma doświadczenia na polskim rynku, za to przebije konkurencję niską ceną. My mamy doświadczenie, ale nie wiemy, czy przy takich kryteriach jest sens walczyć — mówi Marek Gul, szef polskiego oddziału Credit Suisse First Boston.

W wielu bankach inwestycyjnych w przyszłym tygodniu ruszą przygotowania do przetargu.

— Jesteśmy zainteresowani wzięciem udziału, jednak ostateczną decyzję podejmiemy po zapoznaniu się ze szczegółowymi warunkami MSP — dowiedzieliśmy się w Merrill Lynch.

Do czasu podjęcia decyzji, banki inwestycyjne niechętnie wypowiadają się o swoich planach.

— CA IB Financial Advisors przymierza się do wzięcia udziału w tym przetargu, jednak musimy najpierw zapoznać się ze szczegółowymi warunkami. Podjęcie decyzji zajmie nam kilka dni — mówi Arkadiusz Hajduk, szef marketingu CA IB.

Wśród innych uczestników przetargu wymieniani są m.in. ABN Amro, PricewaterhouseCoopers i Deutsche Bank.

Jednak szansa rozpoczęcia prywatyzacji PKO BP jeszcze w tym roku jest bliska zera. Zbieranie ofert do 18 kwietnia oznacza, że przetarg zakończy się najwcześniej w połowie maja.

— Zostanie zbyt mało czasu by przygotować prospekt, dokonać innych formalności i wprowadzić akcje do obrotu publicznego. Realnie zajmie to rok — mówi proszący o anonimowość przedstawiciel GPW.

Wydaje się, że jest to wariant do którego skłania się również MSP. Resort założył bowiem, że ten etap prywatyzacji banku zostanie zamknięty 31 grudnia przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ruszył przetarg na doradcę PKO BP