Rynek chętnie wchłonie emisję obligacji TPSA

PROJPRZEM Spółka Akcyjna
opublikowano: 06-12-2002, 17:50

Paweł Kozłowski

WARSZAWA (Reuters) - Telekomunikacja Polska (TPSA) sprzeda prawdopodobnie w poniedziałek całą ofertę swoich trzyletnich złotowych obligacji, bo w sytuacji gdy stopy procentowe cały czas spadają, skłonni do ryzyka inwestorzy szukają okazji do osiągnięcia wyższych zwrotów z inwestycji.

Pierwsza duża publiczna emisja korporacyjnych papierów dłużnych powinna się cieszyć dużym zainteresowaniem ze strony funduszy emerytalnych jak i inwestycyjnych, które jak dotąd omijały ten rynek z powodu braku płynności i ograniczeń prawnych.

Oferta TPSA powinna utorować drogę innym polskim spółkom, przede wszystkim z sektorów energetycznego, telekomunikacyjnego i medialnego. Uzyskane w ten sposób środki będą one mogły wykorzystać do refinansowania swoich zobowiązań krótkoterminowych i finansowania dalszej ekspansji na rynku.

TPSA, największa pod względem kapitalizacji spółka w Europie Środkowej, oferuje obligacje warte 300 milionów złotych. Oferta jest częścią wartego miliard złotych programu emisyjnego, w którym okres zapadalności może sięgać siedmiu lat.

"Walor został bardzo dobrze odebrany przez inwestorów kwalifikowanych, a w szczególnie przez banki, fundusze inwestycyjne, OFE i ubezpieczycieli" - powiedział Marcin Wojcieszuk, szef działu długu korporacyjnego w Banku Handlowym, który organizował emisję.

"Dla wielu inwestorów krajowych jest to walor strategiczny z powodu wysokiego udziału emitenta w kapitalizacji giełdy" - dodał Wojcieszuk.

Trzyletnie obligacje z 7,25-procentowym kuponem mają rentowność 7,60 procent, czyli prawie 200 punktów bazowych powyżej trzyletnich polskich obligacji skarbu państwa.

Papiery, które TPSA zaoferuje w poniedziałek są jednak droższe niż wcześniej wyemitowane przez firmę euroobligacje, których rentowność jest o około 330 punktów bazowych wyższa niż niemieckich bundów.

"To właściwie pierwsza publiczna emisja powszechnie znanej spółki. W porównaniu z papierami rządowymi ich cena jest atrakcyjna, a przecież nikt nie oczekuje, że TPSA upadnie" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager w ING Investment Management.

NASTĘPNI W KOLEJCE

Według analityków do zwiększenia popytu na papiery TPSA przyczyniły się także lepsze niż oczekiwano wyniki za trzeci kwartał, które spółka osiągnęła dzięki dynamicznemu rozwojowi swego operatora komórkowego.

Inwestorzy dobrze przyjęli także postępującą restrukturyzację byłego monopolisty oraz ograniczenie wydatków kapitałowych.

Od początku października kurs TPSA wzrósł o 30 procent - podobnie jak jego konkurentów w regionie. Akcje największych polskich spółek chętnie kupowali zarówno rodzimi jak i zagraniczni gracze, zachęceni zarówno poprawiającymi się wskaźnikami polskiej gospodarki, jak i perspektywą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

"Gracze będą teraz patrzeć, jak udana będzie emisja i jak płynne będą te papiery na rynku wtórnym. TPSA może utorować drogę innym firmom do wejścia na rynek obligacji" - powiedziała Radkowska.

Warty jedynie pięć miliardów dolarów, czyli mniej niż trzy procent krajowego PKB, rynek korporacyjnych papierów dłużnych jest mało płynny i zdominowany przez niewielkie prywatne emisje, co zwiększa koszty pozyskiwania funduszy i pozostawia wiele firm na łasce banków.

Polskie spółki rozważają obecnie nowe możliwości pozyskiwania kapitału, bo po dwuletniej zapaści gospodarczej banki mają portfele pełne złych długów, co zmusza je do zaostrzania procedur kredytowych.

((Współpraca Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROJPRZEM Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek chętnie wchłonie emisję obligacji TPSA