Rynek oczekuje takiego funduszu

Kazimierz Krupa
opublikowano: 14-01-2002, 00:00

Pomysł stworzenia przez MSP otwartego czy zamkniętego funduszu inwestycyjnego, w którym znalazłyby się tzw. resztówki w sprywatyzowanych już spółkach Skarbu Państwa, cały rynek powitał westchnieniem ulgi: nareszcie! Różne i zindywidualizowane ścieżki prywatyzacyjne przedsiębiorstw doprowadziły do sytuacji, w której Skarb Państwa posiada mniejsze lub większe udziały w setkach spółek. Zróżnicowanie terytorialne i branżowe powoduje, że nawet wiedza o stanie posiadania jest niepełna i rozproszona, a mówienie o efektywnym zarządzaniu jest futuryzmem. Zresztą zarządzanie tym funduszem powinno sprowadzać się do poszukiwania najlepszego kontrahenta i momentu do wyzbycia się tych pakietów, no i oczywiście pilnowania terminów walnych zgromadzeń, wykonywania prawa poboru (chociażby w celu odsprzedaży). Właśnie dlatego ważne jest, by zarządzali nim ludzie z rynku kapitałowego, a nie urzędnicy ministerstwa.

Urzędnicy MSP nie muszą, i nie znają się na rynku kapitałowym. Ileż to już razy, z powodu nieznajomości przepisów, niedopełnienia procedur czy zwykłego przeoczenia, MSP nie odpowiedziało na korzystne wezwanie, nie wykonało prawa poboru. To są realne straty. Jeszcze jaskrawszym przypadkiem była prywatyzacja Elektrociepłowni Będzin i zachowanie urzędników ministerstwa w pierwszym okresie notowania spółki na GPW. Nieudolna próba uczestniczenia w rynku, na prawach aktywnego gracza, zaowocowała i stratami dla ministerstwa (jako posiadacza), i zamieszaniem rynkowym, które doprowadziło do spadku wyceny akcji.

Stworzenie funduszu zwyczajnie sprawę uporządkuje; MSP będzie wreszcie wiedziało, gdzie i ile akcji posiada, a rynek i zainteresowane spółki będą mogły oczekiwać przewidywalnych i profesjonalnych zachowań właścicielskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek oczekuje takiego funduszu