Rząd: 3 mld zł na laptopy dla uczniów

opublikowano: 24-01-2023, 15:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ruszył przetarg na dostawę ponad 300 tys. laptopów dla uczniów. Niebawem zostanie ogłoszone postępowanie na sprzęt dla nauczycieli.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaki warunek muszą spełniać firmy, które chcą wystartować w przetargu
  • Ile realnie może kosztować zakup laptopów dla ponad 360 tys. uczniów
  • W jakim trybie będą udzielane zamówienia
  • Jakie są parametry laptopów, które rząd chce kupić uczniom
  • Z jakiego źródła finansowane jest zamówienie
  • Kiedy planowany jest przetarg na laptopy dla nauczycieli

Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) ogłosiło przetarg na zakup 363 035 laptopów dla uczniów.

- Począwszy od września wszyscy uczniowie klas czwartych otrzymają laptopy, które będą towarzyszyły im w kolejnych latach edukacji. To jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Na podstawie umowy ramowej COAR może zawierać umowy wykonawcze do łącznej kwoty 2,45 mld zł netto, czyli ponad 3 mld brutto. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena. Umowa ramowa ma obowiązywać przez 33 miesięcy od podpisania lub do wyczerpania budżetu. Realnie wartość ogłoszonego postępowania może być niższa niż założony budżet.

– Szacujemy, że to będzie około 760 mln zł plus VAT - mówi Janusz Cieszyński, sekretarza stanu w KPRM ds. cyfryzacji.

Z dokumentacji wynika, że zamówienie ma być finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na potrzeby realizacji inwestycji C2.1.2 „Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne - inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów wyposażenia”.

W postępowaniu będą mogli wystartować wykonawcy, którzy w ostatnich trzech latach przed upływem terminu składania ofert wykonali co najmniej dwa zamówienia polegające na dostawie komputerów przenośnych w liczbie co najmniej 5 tys. sztuk każde. COAR podpisze umowę ramową ze wszystkimi wykonawcami, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, nie podlegają wykluczeniu, a ich oferty nie będą podlegały odrzuceniu.

Oferowane laptopy mają mieć minimum 8 GB RAM (z możliwością rozbudowy do co najmniej 16 GB) i minimum 256 GB pojemności pamięci masowej SSD. Karta graficzna musi umożliwiać obsługę zewnętrznego monitora o rozdzielczości min. 1920 na 1080 pikseli. Minimalna wielkość matrycy to 13”, a waga laptopa z baterią nie powinna przekraczać 2,5 kg.

To nie jedyny zakup sprzętu planowany przez rząd. Jak informuje Janusz Cieszyński jeszcze przed końcem kwartału powinien zostać ogłoszony przetarg na sprzęt dla nauczycieli. W przyszłym roku planowany jest zakup laptopów dla kolejnego rocznika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane