Rząd uszczelnia… split payment

opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Mimo że przepisy o podzielonej płatności VAT wejdą dopiero 1 lipca, resort finansów już je uszczelnia, aby zapobiec nadużyciom

Split payment (podzielona płatność w VAT) ma być bronią masowego rażenia na oszustów podatkowych i wyłudzaczy VAT. Mówiąc w dużym skrócie — wyłudzenia stracą rację bytu, bo firmy nie będą dostawać pieniędzy z podatku od towarów i usług „do ręki”. Zostaną one zamrożone na specjalnych rachunkach VAT. Okazuje się jednak, że tak pieczołowicie zaprojektowany system split payment nie będzie w pełni zabezpieczony przed wyłudzeniami i oszustwami.

Wyświetl galerię [1/2]

Paweł Gruza

Fot. Marek Wiśniewski

Zasypywanie luki

Rachunki stworzą watowski krwiobieg poza zasięgiem przedsiębiorców. W efekcie z obrotu gospodarczego zniknie nawet kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie, które będą krążyć między zamkniętymi kontami pod nadzorem fiskusa. Będzie można z nich jedynie zapłacić VAT kontrahentom oraz urzędom skarbowym. Gdy firma zechce nadwyżkę z rachunku VAT przeznaczyć na cele biznesowe, będzie musiała dostać zgodę naczelnika urzędu skarbowego. Eksperci twierdzą, że będzie o nią bardzo trudno. Ostrzegają ponadto, że wystąpienie o nią niemal gwarantuje wejście do firmy kontrolerów fiskusa. Wszystkie obostrzenia mają na celu zatrzaśnięcie pieniędzy z VAT przed oszustami i udaremnienie jakichkolwiek wyłudzeń. Należy podkreślić, że polski rząd przeprowadzi eksperyment na skalę europejską — podzielona płatność VAT jest tylko w dwóch krajach UE, i to w szczątkowej wersji.

MF zorientowało się jednak, że system, który będzie uruchomiony 1 lipca, ma poważną lukę — jest nią brak możliwości blokowania rachunków VAT przez fiskus. Ministerstwo przygotowało więc projekt szybkiej nowelizacji przepisów, przyznający szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministrowi finansów, prawo do blokowania rachunków VAT.

Uzasadnienie projektu nie wyjaśnia niestety, czemu miałoby to służyć. Zapytaliśmy więc MF o powody blokowania rachunków VAT, skoro firmy i tak praktycznie nie będą miały dostępu do tych pieniędzy.

„Niemożność zablokowania na żądanie szefa KAS rachunku VAT mogłaby, w pewnych specyficznych sytuacjach, skutkować ryzykiem nadużyć” — stwierdziło biuro prasowe resortu finansów. Na pytanie, jakie to mogłyby być „specyficzne sytuacje”, odmówiło odpowiedzi.

Wyjdzie w praniu

Eksperci podatkowi domyślają się, dlaczego fiskus chce mieć możliwość blokowania także rachunków VAT.

— Nikt tak naprawdę nie wie, jak ten system będzie działał w praktyce. Można jednak założyć, że nie będzie w 100 proc. zabezpieczał przed oszustwami. Może uniemożliwić oszustwa na masową skalę, lecz nie wykluczy pojedynczych nadużyć. Przyznanie teraz możliwości blokowania rachunków VAT to takie dmuchanie na zimne i zabezpieczanie się na wszelkie problemy, jakie potencjalnie mogą się pojawić — mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Podobnie uważa Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand.

— Zasadniczo system split payment powinien zabezpieczać przed oszustwami, lecz nigdy żaden system nie jest całkowicie szczelny. Dlatego umożliwienie szefowi KAS blokowania rachunków VAT należy rozumieć jako prewencyjne zabezpieczanie się resortu finansów przed sytuacjami, które obecnie trudno przewidzieć. Niewątpliwie ci, którzy zdecydują się na jakiekolwiek nadużycia, będą mieć bardzo trudne i skomplikowane zadanie — mówi Roman Namysłowski.

Blokada rachunku VAT będzie trwać 72 godziny, a w razie konieczności zostanie przedłużona do trzech miesięcy.

Projekt ma status pilnego i jest obecnie przyjmowany w trybie obiegowym przez ministerstwa. © Ⓟ

80 mld zł Tyle, według szacunków rządu, ma zyskać w ciągu 10 lat budżet państwa dzięki systemowi split payment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu